21. yüzyıl Londrası'nda ünlü, uysal ve aşırı ukala bir dedektif ve onun doktor ortağı ile gizem dolu suçları çözme biçimlerini izliyoruz.

"Gizemin olduğu her yerde suç ve tehlike vardır."

Birisi size Sherlock adında bir dizi için "Çok kaliteli bir yapım, mutlaka izlemelisin," dediğinde BBC'ye ait bu belgesel izlenimi sunan mini seri için şüphe içinde olmanız her ne kadar mantıklı olsa da izlemeye başladığınızda çok farklı bir hikaye, uyarlama ve orijinaline yakın bir modern adaptasyon ile üst düzey bir emek sonrası karşımıza çok kaliteli bir yapım çıkıyor.

Sherlock, yaşadığı yer olan Londra'da 2010 yılına ait bir görsel sunum ile başlıyor ve Londra'nın o eşsiz sokaklarının geniş açı sunumu ile genç bir dedektifin sokakları dolaşarak suçları çözmesini izliyoruz. Her ne kadar IQ seviyesi çok yüksek bir dedektif profili sunuyor ve bu ukala tavırları ile her ne kadar itici bir karakter gibi duruyor olsa da aşırı özgüvenli hallerinin izleyince çok şık durduğunu kabul ediyoruz.

Hikaye ve oyuncu kadrosuna bakınca Benedict Cumberbatch, sokakta okulda ve iş hayatında tanıştığınız biri gibi duruyor ve bilinen Sherlock Holmes izlenimini vermiyor olsa da Sherlock Holmes karakterini kendine has sunuşu ile Robert Downey Jr.'ın Sherlock'unun bir tık üzerine geçmiş gibi duruyor. Cumberbatch'in Holmes'ü kibirli, ben merkezli, parlak bir deha ve  dışarılarda bir yerlerde oluşan üstün gizem dolu olayları basit bir şekilde çözümlemesi de ondaki üstünlük havasının oluşmasına sebebiyet veriyor. Dışarıda işlenen cinayetlerin hiç kimsenin dramatize etmek istemediği acımasız hikayesi olmadan cinayetlerin mantıklı duruyor olması ve cinayetin arka hikayesi ile birlikte ekrana sunuluyor oluşu maktul ve izleyici arasında bir bağ oluşması birinci hedef olarak ele alınmış görünüyor. 

Karşımıza çıkan bükülmelerle dolu öyküde yeni ipucu tekniklerini görmek bile büyüleyici duruyor. Eski akıl yürütmeler ve yeni kullanılan teknolojilerin birleşimi ile muhteşem bir şov sunumu yapılıyor. Bir dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon ile modern adaptasyon Holmes'ü, 18. yüzyıl havasını solutuyor olmasa da 21. yüzyıl havası da oldukça hoş duruyor.

Bu modern adaptasyon ile usta ellerde Holmes'ün polis teşkilatlarından daha iyi bilimsel yöntemlere sahip birisi olduğuna ve Dr. Watson'ın da modern toplumdan, tarihin tekrar eden dairesel döngüsünden ve yaşadığı Afgan Savaşı'ndan edindiği tecrübe ile romanlarda görünenden daha anlamlı hale getirme çabasına şahit oluyoruz. Ve anlaşılan Hollywod'un sunmuş olduğu Sherlock karakterinin İngilizlerin hoşuna gitmemiş olduğunu bu yapımla anlıyoruz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları