Charlie Chaplin, 1889 İngiltere doğumlu yönetmen, oyuncu, yazar, besteci ve komedyen.

Charlie Chaplin, Mutsuz Şarlo, 1889 yılında İngiltere'nin Londra kentinde dünyaya geldi. Sinemanın yeni yeni icat edildiği yıllarda kim bilirdi ki bu bebeğin sinemaya yön vereceğini ve herkes tarafından sevileceğini. Beyaz perde ya da diğer bir deyimiyle parlak ekran olmadığı yıllarda, Amerika'da yerel ve geleneksel sirk çadırları boy gösterirdi. Bu çadırlar yüzyıllar boyunca halk tarafından rağbet gören ve ilgi gösterilen akrobatların, trapezcilerin, cambazların, tek tekerlikli bisikletçilerin, eğitimli hayvanların ve palyaçoların bulunduğu bir yerdi. Palyaço kültürünün ilk ismi, 1778 yılında doğan İngiliz komedyen ve pandomim sanatçısı Joseph Grimaldi'dir. Palyaçoluk, bir anlamda orta oyunu ve meddahlık kültürünün ilk ismidir. 

Sonradan ortaya çıkan Palyaço Korkusu, yani literatürdeki adı ile Coulrophobia, genelde çocuklarda görülen bir korku türüdür. Abartılı kıyafeti ve tuhaf makyajı ile o beyaza boyanmış yüzün ardında kimin olduğunu bilememek, bu insanlarda güvensizlik hissinin doğmasına neden olur. Hatta bazılarında bu durum, kasılmalara neden olan titremelere kadar gidebilir.

Palyaço kültürü aslında bize pek uzak bir kültür değildir. Bizdeki karşılığı: Saray Soytarısı. Kimilerine göre her ne kadar onur ve gurur kırıcı bir meslek dalı olsa da ikonik palyaçolar da yok değil, bunlardan biri Pennywise, bir diğeri ise Joker.

Elbette en ünlüsü: Şarlo.

1929 yılında Dünya Ekonomik Bunalımı ve Büyük Buhranı bütün Amerika ve Avrupa'yı vurduğu gibi palyaçoları da vurdu ve çoğu işsiz kalıp ailesini geçindirmekte zorlandı. Bu zor durum, bütün dünyanın Şarlo'yu tanımasına ve sevmesine vesile oldu diyebiliriz. Slopstick, yani vücut dilinin ön planda olduğu, oyuncuların yaptığı hareketlerle izleyiciyi güldürmeye çalıştığı bir komedi türü olan hareket komedisinin başarılı oyuncularından biri olan Charlie Chaplin, sinema dünyasına yeni bir bakış açısı getirmiştir. Filmlerinde yer verdiği aşırı politik mesajları yüzünden Amerika'dan sınır dışı edilmesine  rağmen, 1975 yılında 2 kere Oscar Onur Ödülü kazanmış ve Sir ünvanını almış bir aktördür.

Annesi Hannah ve babası Charles'ın müzikal oyuncuları olması Charlie'nin gelişiminde büyük bir etken olmuş, 5 yaşındayken sahne ile tanışmış. Aktör, henüz 12 yaşındayken babasını kaybeder ve ardından annesinin şizofreni tanısı yüzünden akıl hastanesine yatırılması sonucu Charlie, 12 yaşında yetimhaneye verilir. 21 yaşına bir şirket tarafından keşfedilir ve 1977 yılında, 88 yaşında hayatını kaybedene kadar sayısız başarılı işe imza atar ve dünya sinemasının ikonu haline gelir.

Charlie Chaplin'in en bilinen sözleri:

- Hayat; uzak çekimde komedi, yakın planda trajedidir.

- Kahkahasız geçen bir gün, harcanmış bir gündür.

- Benim acım birinini gülüşüne sebep olabilir ama benim gülüşüm asla birinin acısına sebep olmamalı.

- Bir adamın gerçek karakteri sarhoşken ortaya çıkar.

- Şu dünyada hiçbir şey kalıcı değildir, dertlerimiz bile.

- Çok fazla düşünüp çok az hissediyoruz.

- Aşağı bakarsan asla gökkuşağı göremezsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları