1943'te Bruma'da bir Japon esir kampının komutanı olan Saito, kampa yeni gelen İngiliz Albay Nicholson'dan adamlarına Kwai Nehri üzerine bir köprü kurmalarını emretmesini ister.

"İrade" bu resmin zemininde ortaya çıkan ilhamı tanımlayan kelimedir.

Hitler'in olmadığı bir savaş filmi mi?

Kwai Nehri üzerindeki köprü hakkında söyleyebileceğim ilk şey, bunun bir "tarih" ya da "savaş" filmi olmadığı ancak "tarih" ve "savaş"ın bu filme ilham olduğudur. Bir filmin tarihsel gerçeklikten uzak olmasını eleştirmek, tarihsel kurgunun hemen hemen tüm eserlerini görmezden gelmek demektir. Her şeyden önce, filmde bulunan insanlar savaşa dahil değildi; filmler gerçekten tarihsel doğrulukta olsaydı çok sıkıcı olurdu, bir belgesel gibi. Yapmayın, kaçımız savaşla ilgili bir belgesel için sinema bileti alır ki?

Öncelikle film, gerçeklerden uzak ama bir o kadar da yakın, kurgusal bir şaheserdir. Geçmişte bir zamanlar gerçekleşmiş olabilecek bir olayın idealize edilmiş bir versiyondur. Tüm karakterler birer kurgu, ne dedikleri ve neyi amaç edindikleri belirsiz, bazıları iki veya daha fazla karakteri tasvir ediyor. Evet, tür olarak bu bir savaş filmi ve aynı zamanda da savaş karşıtı bir film. Daha geniş çatışmalardan ziyade daha bireysel çatışmalarla ilgili bir hikaye. Bu iki açıdan da Kıyamet'e benziyor. Dehşetin ve deliliğin ne olduğunu bilmeyen insanlara bunu kelimelerle tarif etmek yerine irade sahibi bir karakter ile ifade etmeyi tercih ediyor.

David Lean'in II. Dünya Savaşı'nda geçen macera filmi Kwai Köprüsü, İngiliz güçleri tarafından Bruma'daki düşman bölgesinde inşa edilen tren yolu köprüsünü imha etmekle görevlendirilmiş müttefik komandoların hikayesini anlatıyor. Japonlar tarafından esir alınan İngiliz askerleri, bir savaş esirleri kampında toplanmıştır. Kampın en kıdemli subayı Albay Nicholson başkanlığındaki bu esirler, Japonlar tarafından Kwai Nehri üstünde bir köprü inşa etmeleri için çalışmaya zorlanırlar.

Kampın sert ve bir o kadar zorba komutanı Albay Saito, onları adeta işkence altında çalışmaya zorlar. Albay Nicholson için ise bu köprü inşaatı adeta bir gurur simgesi haline gelmiştir. Bu sırada İngiliz Genel Kurmayı, yapılmakta olan bu köprünün imha edilmesi için özel bir komando ekibi görevlendirir. Bir tarafta köprüyü tamamlamak için hayatları pahasına ve inanılmaz zor koşullarda çalışan İngiliz esirleri, öbür tarafta onların yapmakta oldukları köprüyü havaya uçurmaya çalışan bir grup İngiliz askeri. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları