Efsanevi korsan Gold Roger, bu dünyadaki her şeyi elde eder. İdam edilmek üzereyken tüm servetinin Grand Lima'da olduğunu ve onu arayıp bulmaları gerektiğini söyler. Böylelikle büyük ve zorlu bir macera başlar.

"Bir insanın özgürce denize açılmasına ne engel olabilir? "

Sizlere  tüm dünyayı vuran anime çılgınlığının, Türkiye'deki gençleri de artık etkisi altında aldığını söyleyebilirim. 'Örümcek Adam', 'Superman' ve 'Batman' çizgi romanlarından sonra yeni bir Japon anime-manga kültürünün evrildiğini ve One Piece'in de birkaç hitin bulunduğu anime grubuna girmiş olduğunu ise söylemeye gerek yok. Mesela 33 yaşındaki 2 çocuklu arkadaşım, hali hazırda çocukluğunda kalmış olması gereken bu serüvene hala devam etmekte. Çoğumuzun 1998 yılında tanışmış olduğu bu popüler anime serisi, hikayesi ile 20 yılı aşkın süredir devam eden bir serüvene sahip unutulmaz serilerden birisi. Yine de her iki tarafa da hitap eden 'The Simpsons' ve 'Family Man' kadar olgun bir şablona sahip değil. 

Hikaye Maymun Luffy adında genç bir maceracının devasa serüvenine odaklanır. Korsanların kralı olabilmek için büyük hazineyi aradığı sırada, tuhaf olaylar silsilesiyle mücadele eden ergen bir kaptan.

Bazıları tarafından Japon pazarına girebilmek için 'Dragon Ball' ve 'Pokemon' tahtının varisi olarak görülen Naruto ve One Piece'in bir fenomen olduğu aşikardır. Manganın son baskı çalışması, yakın zamanda bilinen bütün hit mangaları geride bıraktı. Animesi 800'den fazla bölümden oluşuyor ve bu kadar üst sıralara nasıl tırmandığını az çok belli ediyor.

One Piece, çok basit ve çok başarılı bir Shounen eylem formülü izler. Geçmişte Rurouni Kenshin ve Dragon Ball için işleyen teknik ve formülü takip eder. Önlenemeyen disiplinsiz bir genç olan Luffy, vücuduna ekstra bir güç ve esneklik sağlayan şeytanın meyvesini yer. Tüm korsanların kralı olabilmesini sağlayacak efsanevi bir hazineyi araştırır ve sonunda büyük bir fırsat yakalar.

Yol boyunca ağzında bir kılıç bulunan, dövüşçü Zoro adlı sert ve acımasız bir kılıç ustasıyla tanışır. İğrenç bir hırsız olan Nami ile birkaç çılgın tipi içeren takım oluşturur ve bu tuhaf takım ile tuhaf maceralara atılır. Kötü adamlara karşı amansız bir mücadele verilir ve tüm ganimetleri birlikte pay ederler. Aslında  her şey kendi istedikleri gibi gitmekte olan, "Beyaz Sakal Korsanları" adını verdikleri bir korsan grubudur bu takım.

One Piece, zararsız eğlence odaklıdır. Katıldıkları savaşlar bazen şaşırtıcı derecede acımasız olabilir. Ancak genel olarak bu saf eylem gösterişsizdir ve ne istediğini bilir.

Karakterler iyi gelişmiş olmasına rağmen öncelikle bir derinliğe sahip değildir. Odak noktası, çılgın kötü adamlar ve ana karakterlerin geçirdiği sonsuz kavgalar dizisi üzerine görünmektedir. Luffy ve ekibi kasabadan kente gidip baskı altındaki kitleleri kurtarır ve kötü korsanları ortadan kaldırır.

One Piece, kendi orijinal müziği ve belirlemiş olduğu aksiyon sahneleriyle birlikte iyi bir anime-mangadır. Geleneksel mizah ve eğlence ruhu her animede kutsal bir mit olduğu kadar One Piece'de de karşımıza çıkar ve bizleri mutlu edebilmek için elinden geleni yapar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları