Kendine, masum insanlardan cinayet listesi oluşturan bir seri katil ve onu yakalamaya kararlı bir dedektif.

"Bir suç, onu işleyenin yaşamını ikiye böler."

Görüntüleyenlerin olayları nasıl yorumlamaları gerektiğine dair argümanına kıyasla, genel kalitenin değerlendirmesi daha az olduğu için "Düşüş"ü hiç izlemeyen birisiyseniz bu sözler size hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Katil ve dedektif arasındaki paralelliklerin, profesyonel ya da amatör çoğu sinemaseverin fark ettiğinden çok daha fazla olduğunu düşünüyorum. Gerçekten bir şeyleri yanlış anlamadıysam dedektifi, feminist bir kahraman olarak görmemek yanlış olur. O, katil kadar vahşi ve duygusuz bir canlıdır, erkeklerden nefret eden ve onları yok etmek isteyen bir canlı.

Beş sezona yayılan başarılı bir polisiye-drama olmayı sessizce başarmış bir dizi. İkinci sezona, daha birinci sezon BBC'de final yapmadan başlanmış. Önceden devreye sokulan ikinci sezon, yapımcıların da hikayeye aşırı inandığını gösteriyor. Çağdaş bir semt ve etrafında geçen dedektif-katil, avcı-avlanan hikayesi, gerçek bir yin-yang ilişkisi. Her ikisi de esas olarak yalnızdır ve kendi alanlarında hiç kimseye karşı sorumlu değillerdir. Her ikisi de duyguları olmayan, kontrol düşkünü ve belki de terimin kırılma noktasına kadar uzanan, yaptıkları işte çok iyi bir profil sunan avcı katillerdir.

Profesyonel meslektaşları, katilin evi ve çalışma hayatı, kısa süre içerisinde hikayeyi ortaya çekmek için şüphe ve şüpheliler arasındaki gizemi ortadan kaldırarak katili öne çıkarır. Böylece bir sonraki cinayet ortaya çıktığında ortaya çıkan ve ortaya çıkacak hikayelerin ipuçlarına ve bağlamlarına kafa yorarız.

"Hiçbir insan sonuna kadar kendini suçlayamaz, mutlaka başkalarını da işin içine katması gerekir."

Gizemden uzak bilinen bir profile sahibiz. Paul Spector, korkunç ve sakin seri katil... En başından beri bu adamın ne olduğu konusunda hiçbir yanılsamaya maruz kalmayız. Bu, biz seyircilerin en başından beri suçlunun kim olduğunu bildiği ancak katilin bocalayan fantezilerini ve karmaşık motivasyonunu, mükemmel bir şekilde yazılıp yönlendirilmiş eylem ve diyalog yoluyla örnekleme şansını yakaladığı, son derece iyi birçok psikopat karakteri hatırlatıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları