Yaşar Kemalin kaleme aldığı Beyaz Mendilin olay örgüsü Batı'da Sanayi Devriminin geliştiği yılların bir öyküsüdür. Olay yeni ilaçlar devriminden önce başlar.

Beyaz Mendil, gördüğüm en dokunaklı filmlerden biri olmalı.

Politik tutarlılık konusunda çizgisinden hiç ödün vermemiş yönetmenlerin arasında şüphesiz ki Ömer L. Akad'ın ayrı bir yeri var. Ekonomik açmazlar nedeniyle bir türlü mutluluğu ve huzuru yakalayamamış taşralıların var olabilme mücadelelerini anlatan filmografisiyle, kendi misyon rayları doğrultusunda ilerleyen yönetmenin bu seferki durağı Kocaeli.

Bu kentte yapılan filmin özelliklerinden biri şüphesiz Kan Davası."Beyaz Mendil" bu konuyu oldukça dokunaklı bir şekilde ele alıyor.

Gerçek dünyayla hayalin kurduğu dünya arasında büyük bir uçurm olan Hasanın hüzünlü öyküsünü izlerken, inceden inceye yapılan sistem eleştirisi gözlerimizi alıyor. 17 yaşına girmek üzere olan bir gencin hayalini gerçekleştirmek için cesaretle sapacağı tehlikeli yolun onu götüreceği noktayı Yaşar Kemal okuyanlar az/çok tahmin edebilir.

Onu buna zorlayan koşullar ve bu koşullara meydan okumasındaki gözüpekliği toy kahraman"ımıza Sempatiyle yaklaşmamıza yol açar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları