Borçlarını ödeyebilmek için karısını kaçıran bir adamın hikayesi.

"Hayatta bir miktar paradan daha önemli şeyler vardır."

Saf kara-komedi, içinde biraz suç, cinayet ve kargaşa ile karışık Fargo'ya hoş geldiniz. Bu film, popüler yönetmenlerden Coen Kardeşler'in bir başka şaheseridir. Düşük bütçeyle yola çıkan sinema ustaları, sinemaseverlerin ilgisini ve dikkatini çekecek bir şey nasıl yaratılır iyi biliyorlar.

Hikaye, 80'li yıllarda Minnesota'da yer alan küçük bir kasabada başlar; izleyenlere görecekleri şeylerin gerçek bir hikayeye dayandığını söyler. Bu ifadeye inanmak bizler için en doğal olanıdır ancak araba satıcısı Jerry'nin merkezinde yer alan hikaye, sizleri içine çekmek için bu tuhaf yalana baş vurmaktadır.

Jerry, sıcak paraya sıkışmış, iflasın eşiğinde olan bir araba satıcısıdır. Para bulabilmek için çaresiz bir şekilde Kuzey Dakota'ya doğru yola çıkar ve iki suçlu ile karısını fidye karşılığı kaçırmaları için anlaşır. Jerry'nin yaptığı plan mükemmeldir ve işe yarayacak gibi görünmektedir ancak hamile Şerif Marge, bu kaçırılma olayını kişisel olarak araştırmaya başladığında mükemmel planları hiç istemedikleri bir tarafa doğru gider.

Yani film karanlık bir konuyla ilgilidir ancak kendini çok ciddiye almadan ilerler. İçinde barındırdığı komedinin, diyaloğun, karakterlerin ve genel öykünün tadını çıkarmamak imkansız; Fargo hakkında her şeyi çok sevebilirsiniz. Bu kara-komedi, küçük adımlarla ve düşük tempoda ilerlemesine rağmen çok fazla kahkaha ve aksiyon barındırır; kışın, o güzel beyaz danteliyle süslediği manzaranın ortasında aniden gelişen rastlantılar eşliğinde bir hikaye anlatır.

Sıfır duygu ve hırsa sahip, ilgisiz ve bakımsız bir tavırla yazılmış ve yönetilmiş, Coen Kardeşler'in ince dokunuşlarıyla dolu dolu sunulan bu filmde gerçekçilik ve komedi mükemmel derecede dengelidir ve beliren her karakterde sahici bir kalite vardır. Kimse diğer suç dramalarında görmeye alışık olduğu gibi üst düzey zekaya sahip bir suçlu beklemesin. Karşımıza çıkan, bir grup ortalama görünüme sahip arkadaştır. Bu grubun içinde  ortalamanın dışında tek kişi vardır: Grim. Sessiz bir kişiliğe sahip psikopat... Aslında en dikkat çekici karakter odur.

" – Yea.. + Oo yeaa... -Yeaa!" 

Coen Kardeşler'in bunu nasıl yaptığını bilmiyorum ama konuşmaların tek kelimeyle sınırlandırılması ve karakterlerin tuhaf iletişimleri aslında çok doğrulayıcıdır. Her karakter birbiriyle düzgünce bağlantı kurar ve iyi anlaşır; hiçbirinin uzun kelimelere ihtiyacı yoktur. "Evet", "Kesinlikle", "Doğru" kelimeleri en az elli defa kullanılır. Suçu ve suçluyu en alt sınıfa indirir ve eğitimsiz, kendilerine aşırı güvenen, cahil bir grup yaratır.

Fargo, kesinlikle klasik bir kült filmdir, karanlık, komik ve şık gerçekçilik sunumu ile dolu. Geleneksel bir çizgi belirlemek yanlış olur. Daha etkileyici olanı ise ortaya çıktıktan yıllar sonra bile hikayenin benzersiz tavrının etkisi hala devam etmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları