Gangsterler camiasına içeriden unutulmaz bir bakış. Tarantino her ne kadar bütün övgüyü bir önceki filmi "Rezervuar Köpekleri" ile toplamış olsa da yönetmeni kitlelere tanıtan asıl filmi Ucuz Roman'dır.

Bazen ideal olanı değil, en riskli olanı seçersin; Tarantino gibi.

Bir Quentin Tarantino filmi ama en iyisi değil.

En iyisi değil! Tabii ki bu film için saatlerce tartışılabilir ve sonuç -bana göre- bir hikayeden çok bir karakter çalışması olduğu gerçeğidir. Yenilikçi bir akımın parçası olan "Ucuz Roman"ın asıl değer verilmesi gereken özelliği, yeni bir "yöntem" sunmasıdır. Film, mükemmel olmaktan uzak haliyle birçok yapımcının farklı bir şeyler yapmaları adına teşvik edilmeleri konusunda işe yarayan ve çok çaba harcanan bir girişim oldu.

Ucuz Roman'da olanları gözden geçirmek için işe, geçen günleri özetleyerek ve kelimelerle bir bağlantı kurmaya çalışarak başlamalıyız. Hadi bir deneyelim. Film, Los Angeles'ta suçlu birçok karakteri içerir: güzel bir eşe sahip patron, onun için çalışan birkaç tetikçi, bir gün dürüst bir yaşam seçimi yapmaya karar veren şikeci boksör, birkaç azılı hırsız ve ayrı ayrı hikayelerin bir araya gelmesi... Buna ister karma, ister şans, ister kötü bir gün deyin hepsiyle ve tümüyle ilgili mükemmel bir hikaye.

Kibritle fazla oynarsan yanarsın.

Ringo ve Yolantha birbirlerine delicesine aşık, azılı birer soyguncu çifttir ve bu soygun işine daha da heyecan katmak isteyen ikili yeni bir plan içerisindedir. Sıradan iki gangster olan Jules ve Vincent ise patronları Wallace'ı dolandırmaya çalışan birkaç serseriyi öldürmeye gitmektedir. Wallace da en sıkı adamı boksör Butch'a büyük miktarda para kaldırmak için şikeli bir maç teklif eder. Kısasa kısas hesabı... Butch teklifi kabul edip akabinde Wallace'ı dolandırmayı planlar.

Başka tarafta Vincent, patronu Wallace'ın eşi Mia'yı patronun isteği üzerine bir gece dışarı çıkarır. Ancak Mia uyuşturucu bağımlısıdır ve dozu fazla kaçırınca Vincent'ı zor bir gece bekler. Belalar katlanarak artarken Vincent ve Jules kazara arabayla birine çarparlar; çarptıkları adam ölür. Sabahın köründe cesedi yok etmek için soluğu çok yakın bir arkadaşlarının evinde alırlar.

Asıl Bomba: Filmdeki bütün karakterleri farklı mekanlarda ve farklı zamanlarda muhteşem paralel kurgu tekniği ile bir araya getiren yönetmen, seyirciyi daha da karmaşık olaylara sürükleyecektir. Los Angeles sokaklarındaki küçük bir mafya yaşamından parça parça gösteren film, aksiyon sahnelerinin yanı sıra yoğun diyaloglara da sahiptir.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları