Silahlı bir soyguncu olan Frank, demiryolları ile ilgili bir proje yürüten çok güçlü bir kişi tarafından kiralanır. Görevi, yeni demiryolu projesinde önlerine her kim çıkarsa onu öldürmek ve projenin sürmesini sağlamaktır.

Bir tren istasyonu, uzun süren bir bekleyiş, bir mızıka melodisi ve gelmesi çok gecikmiş bir tren.

Söylesene hepsini öldürmen şart mıydı?

Bir zamanlar İtalya'nın arka sokaklarında Sergio adında küçük bir çocuk yaşardı. Diğer tüm akranları gibi -özellikle klasik Hollywood Western filmleri izleyebilmek için- sık sık sinema salonlarına giderdi. İtalya'da, John Wayne ve Gary Cooper gibi kovboylar dudak hareketleriyle hiç uyuşmayan İtalyanca altyazılı ile konuşuyorlardı. Sergio'yu büyüleyen filmlerin görüntüsü ile kelimeler arasında her zaman bir mesafe vardı.

Büyüdüğünde Sergio bir film yönetmeni oldu. Hollywood, Batı'yı hiç gözden çıkarmadığı için kendi kariyeri adına en doğru yer olan İspanya'ya gitti. Burada Amerika sinemasından tanınmamış bir yıldızla birlikte kendi Western'ini yaptı. "Birkaç dolar için."

Ve daha iyisi "İyi, Kötü ve Çirkin" Sergio'ya azımsanmayacak bir servet kazandırdı. Clint Eastwood'u evrensel boyutta birinci sınıf bir yıldıza çevirdi. Ve aslında bilinen bir türe yeni bir sıfat kazandırdı: "Spaghetti Western". Yönetmen, çocukken izlediği filmlerde yer alan tüm kalıplara bilinmeyen çağdaş bir şeyler karıştırdı. Kötü adamların yanı sıra iyi adamların da açgözlülük ve intikam gibi negatif duygularla motive olduklarına dair gerçekçi bir teori yarattı. Ve "Kimse yeteri kadar mükemmel değildir," diyerek Batı kariyerini noktaladı.

Bir salyangoz sürünürken, arkasında demirden iki iz bırakıyor.

Hikaye, kanun dışı işler yapan ve acımasız birisi olarak tanınan Frank ve adamları, yaşadıkları bölgede süren demiryolu projesi ile ilgili cinayetler işlerler. Öldürdükleri Brett McBain'in eşi Jill ise bölgede kalmaya karar verir. Frank ile eskiden bir hesabı olan Harmonica, Jill ve başka bir kanun kaçağı olan Chayenne ile beraber Frank ve adamlarına karşı gelmeye karar verir.

Bernardo Bertolucci ve Sergio Leone'nin birlikte ele aldıkları senaryo ile Henry Fonda, Charles Branson gibi dönemin büyük isimlerinin oynadığı ve Leone'nin yönettiği '68 yapımı bir başyapıt. Bu yüzden hatırlayan çok az kişi çıkar muhtemelen. Belki de orijinal adı "Once Upon a Time in the West" tanıdık gelebilir? Western filmler ile ilgili bir şeyleri karıştırmış ve bir yerlere bakmış iseniz resimde de olduğu gibi, o istasyondaki bekleyişi muhakkak izlemişsinizdir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları