Genç Peter, arkadaşları ile birlikte çıktığı okul gezisinde gizemli bir görev üstlenmek zorunda kalıyor.

Tamamen modern bir şekilde anlatılan tanıdık bir hikaye.

Bizden biri gibi...

"Süper kahramanlar tatil yapmaz." Bu hemen hemen projede gözümüze çarpan büyük bir kavram hatasıdır. Ne de olsa "Süper Kahraman" tanımı, dünyayı sürekli olarak çok büyük tehlikelerden kurtaran bir "kahraman"ı işaret eder. Elbette Marvel Evreni'ne ait sözleşmeli personeller için de bu durum geçerli. İkincisi olarak, bir kahramanın küçük bir mola esnasında kaybettiği her zaman dilimi, düşman için yeni bir kaos yaratma fırsatı demektir. 

Arkadaş canlısı Örümcek-Adam Peter Parker'ın kişisel tatil turunda farkında olduğumuz bir şey var ki o da tamamen tatil modunda olduğu.

Bu zamana kadar yapılmış en iyi Örümcek Adam filmi değil, ama en eğlencelisi.

Evden Uzakta, 2002 yazında vizyona giren Sam Raimi yapımı orijin filmden görüntü ve derinlik açısından oldukça uzakta. Bir Marvel hayranı olarak heyecanlı bir şekilde beklediğim "Evden Uzakta" vizyona bomba gibi girmiş olabilir ancak buna süslü, renkli ve tahrip etkisi olmayan bir ses bombası demek daha doğru olur. Film yapımcılarını sevindirdiği gibi, Örümcek Adam hayranı 13-15 yaşındaki çocukların beğenisini kazanmış da olabilir. Ama bana göre -önceden de dediğim gibi- göz alıcı, parlak ve içi boş bir hediye kutusu.

Yıllarca Örümcek Adam ve Batman mecmualarını takip etmiş biri olarak tabii ki de gidip filmi izleyeceğim. Stan Lee ve Sam Raimi etkisi sunmasa da -her ne kadar karakterlerin ve aktörlerin uyumu hoşuma gitmiş olsa bile- bir kıyaslama yapmadan duramıyor insan. Özellikle Jon Watts'ın aksiyon sahnelerindeki yetersizliği, aceleye gelmiş görsel efektler, akılda kalmayan orijin müziği ve soundtrack kullanımı ve berbat kostüm seçimi gibi nedenlerle ikinci bir "Kara Şövalye" fenomeni yaratmaktan çok uzakta; zaten filmin öyle bir misyonu da yok.

Oysa olmalı mıydı? Avrupa ve Asya'da çoğu kişinin çizgi romanlardan haberi bile olmadığı bir dönemde, Tim Burton'ın Batman'i sinema dili sayesinde 90'larda bir hayran kitlesi yaratmayı başarmıştı. Nolan'ın Batman'i de hakeza öyle. Jon Watts'ın beyaz perde uyarlamasının devam halkası olan "Evden Uzakta", hali hazırda milyonlarca seveni olmasına rağmen potansiyelini değerlendirememiş gibi görünüyor. Her şeye rağmen, çok daha kötü çizgi roman uyarlamaları (Yeşil Fener, Korkusuz ve Kedi Kadın) izlediğimizi hesaba katarsak, serinin bu hafta vizyona giren ikinci filmine umutla bakmak istiyorum. Çünkü umut iyi bir şeydir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları