Hikaye çok varlıklı ve felçli bir adam olan Phillip ile ona bakıcılık yapan işsiz ve sabıkalı Dell'in arasında geçen eğlenceli, zaman zaman duygusal arkadaşlığı konu alıyor.

"Bazı insanlar bedenlerini tam randımanlı olarak kullanabiliyorlar ve benden daha felçliler."

70'lerin ve 90'ların ikonik kahramanı "Süpermen"i canlandıran Christopher Reeve böyle diyordu, her şey altüst olmadan evvel; 1995 yılında at binerken geçirdiği bir kazanın ardından tekerlekli sandalyeye bağlı kalmıştı. Boynundan aşağısının felçli olduğunu öğrendikten sonra sık sık intiharı düşünen bir "süper" kahraman... 2004 yılında hayatını kaybedene kadar, onu neyin motive ettiğini hep merak etmişimdir.

Gerçek bir trajedi sonrası oluşan ve yaşama mercek tutan eğlenceli Fransız filmi "Can Dostum"un ABD uyarlaması "Olacak İş Değil", birbirinden çok da farklı görünmeyen iki adamın arkadaşlığını merkeze alan şaşırtıcı bir komedi-drama. Biri zengin biri fakir, biri siyah biri beyaz, biri felçli biri sağlıklı... Kendilerini keşfederek aralarındaki duvarları yıkacak, sınırları aşacak ve birbirlerini tamamlamanın yanı sıra çok iyi arkadaş olacaklar.

Yaşamak için başkalarına güvenmeye zorlanmak nasılmış?

Eski bir mahkum olan Dell, şartlı tahliye edilmesinin ardından geçimini sağlamak için yeni bir iş arayışına girer. Kendisini sürekli yanlış iş görüşmelerinde bulan Dell, bir türlü istediği gibi bir iş bulamaz. Bu sırada Paris'te yaşayan zengin iş adamı Phillip, sağlık problemleri nedeniyle bir yardımcıya ihtiyaç duymaktadır. Phillip, iş görüşmesine gelen Dell'in aksi ve saygısız tavırlarından hoşlanınca aradığı kişiyi bulduğunu düşünür. Her ne kadar personel şefi, Dell'in işe alınmasına itiraz etse de buna engel olamaz. Farklı karakterlere ve dünyalara sahip olan Phillip ve Dell, birlikte zaman geçirmeye başladıkça birbirlerinden çok şey öğrenecek ve kısa bir süre sonra da aralarında beklenmedik bir dostluk başlayacaktır.

Filmin en dikkat çekici klişelerinden biri de siyah adamın beyaz adamın asistanı olması. Aralarındaki farklılıklar sonrası birbirleriyle bağ kurarlar, kurabilirler; dinledikleri müzikler, giyimleri, yemek ve yaşam modelleri ne kadar farklı olursa olsun birbirlerini tanımak ve farklılıkları keşfetmek isterler. Tüm bu farklılıklara rağmen bir şeyler paylaşırken iyi vakit geçirirler. Aylar öncesinde Yeşil Rehber filminde daha farklı bir resim görmüş olsak da Olacak İş Değil, değinmek istediği önemli ırksal ve ekonomik uçurumları kolayca ele alan ve birbirine bağlayan bir anlatıma sahiptir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları