Ejderhalar ve insanlar arasındaki barışı sağlamayı başarmış Şef Hıçkıdık, Dişsiz'in neslinin son üyesi olmadığını keşfeder.

"Bir çocuk ve ejderhası hakkındaki duygusal veda."

Bir film üçlemesinde son hikayenin genellikle en kötüsü olduğu söylenir. "Rambo", "Kara Şövalye", "Örümcek Adam" ve "Baba" filmleri gibi, ilk iki filmini tatmin edici sonlandırmayı başarmış çok az örnek var. "Rocky", "Maymunlar Gezegeni" ve "Oyuncak Hikayesi" başarılı sonlara sahip nadir filmlerden. Şimdi ise Dream Works'un ellerinde yetişip büyüyen "Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizemli Dünya", sadece önceki iki öyküsü kadar iyi değil, belki de onlardan daha iyi bir film. Aynı zamanda gözünüzden bir iki yaşın süzülmesini sağlayacak finaliyle görsel-aksiyon dolu destansı bir anlatıma sahiptir.

Üçlemenin finali altı yıl gibi bir sürede gerçekleşirken izleyiciler için, ilk hikayeden bu yana dokuz yıl gibi uzun bir süre geçti. Harry Potter ve Oyuncak Hikayesi filmlerinde olduğu gibi seyirciler de ejderha Dişsiz ve onun binicisi Hıçkıdık'ı izleyerek büyüdü ve karakterlerle aynı orantıda yaşlandı. Tıpkı büyücüler dünyası ve konuşan oyuncaklar dünyası gibi Gizemli Dünya da bize, başlayan her mutlu şeyin acı tatlı bir sonu olduğunu tekrar hatırlatıyor.

Her yeni bağ, kopmaya doğru yol alır.

Hıçkıdık, artık Vikingler'in ilk ejderha eğitmeni olmuş, ejderhalar ile insanlar arasındaki barışı sağlama görevini başarıyla yerine getirmiştir. Ejderhası Dişsiz ile kazandıkları bu barış süreci, Dişsiz'in yeni keşfi ile önemini kaybeder. Dişsiz, tükendiğini sandığı soyuna mensup bir ejderhayı keşfetmiştir. Bu dişi beyaz ejderha, vahşi ve oldukça zorludur. Tehlike bir kez daha kapıya dayandığında ve Şef Hıçkıdık'ın otoritesi sınanmaya başladığında ejderha da, binici de kendi türünü korumak için önemli kararlar vermek zorunda kalacaktır.

Gizli Dünya, sadece hikayenin derinliğini, karakterlerin değişen fiziklerini veya onunla eşdeğer olgunluklarını sergilemez; aynı zamanda, yıllardır bilgisayar destekli programlar tarafından üretilen görsellerin ne kadar geliştiğini de gösterir. Paint ile başlayan bu foto-gerçekçilik sayesinde artık ejderhaların havada süzülmesinin, ateş saçmasının, karakterlerin saçlarının ve tüylerinin belirginliğini tecrübe etmek muhteşemdir. Bu üçlemedeki her bölümün bizlere yeni ve daha iyi bir görünüme sahip ejderha dünyasını tanıttığı göz önüne alındığında "Gizli Dünya"nın, bu üçlemenin en kaliteli hikaye olması şaşırtıcı değildir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları