Konser turu boyunca ünlü bir piyanist ve eski bir bar Fedaisi, birlikte gidilmemesi gereken bir bölgeye doğru yolculuğa çıkar.

"Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır."

Oscar ödüllü Mahershala Ali ile Viggo Mortensen'ın yer aldığı ve 60'lı yıllarda geçen bu filmde, Afro-Amerikalı bir piyanist, işe aldığı işçi sınıfına mensup İtalyan bir bar fedaisi ile birlikte Amerika'nın kuzeyinden güneyine doğru uzun ve yorucu bir yolculuğa çıkar.

Baskıcı bir toplumda ve baskın sistemlerde nefes almaya çalışan birisi için kurgusal öyküsü bir örnek teşkil etmektedir. Ancak kurgu tamamen gerçeklere dayanınca yönetmenin en ince ayarı ile 1962 Amerikası'nda gözümüze çarpan yazılı ve görsel dökümanları barındıran bu anlatıya, başka topraklarda yaşayan insanlar olarak itibar ediyoruz. Güney eyaletlerinden birinde büyük bir konser turuna hazırlanan Don Shirley'ye, bu soru işaretleri ile dolu yolculuğunda özel şoförlüğünü yapması için yeni bir asistan gerekmektedir. Çünkü kendi başına güvenli bir şekilde seyahat etmesi imkansızdır. 

Siyahi birinin arka koltukta oturduğu ve şoför koltuğunda bir beyazın bulunduğu ender resimlerden ve öykülerden birisidir.

"Ay Işığı" filmi ile En İyi Erkek Oyuncu Oscarı'nı kazanan Mahershala Ali, eşsiz yeteneklere ve mesleğe sahip Don Shirley karakterini dikkat çekici bir hale sokuyor. Jamaikali göçmen bir ailede dünyaya gelen Shirley, kendi tarzını, stilini ve potansiyelini caz ve klasik Avrupa müziği ile harmanlayarak zengin içeriklerle dolu müzikal bir etki yaratır; bu sayede insanların ve kulüplerin dikkatini çekmeyi başarır. 

Vizyonu, pahalı takım elbiseleri, üst sınıfa ait şık görünümü ve mükemmel derecedeki İngilizcesi ile tam bir beyefendidir. Bulunduğu döneme dayanabilecek yapıda ve  sesini çıkaracak türde bir insan değildir. Bu yüzden tam tersi bir vizyona -ya da vizyonsuzluğa- sahip, hiç de beyefendi görünmeyen Tony adında işinden yeni kovulmuş bir bar fedaisini yanına alır. New York'un arka sokaklarında ve barlarında tanınmış biri olan Tony, karşısına çıkmak istemeyeceğiniz türden bir görünüme ve tavrınızdan ya da hareketlerinizden etkilenmeyecek bakışlara sahiptir. Karşılıklı iletişim işe yaramadığında yumruklarını konuşturmaktan çekinmeyecek bir karakter.

 Bu uyumsuz çift, ellerinde bakanlığın siyahilere özel olarak belirlediği, Güney'in güvenli adreslerinin, civardaki otellerin, restoranların ve kulüplerin bulunduğu rota ile "Yeşil Bölge"ye -tabiri caizse güvensiz bölgeye- doğru güvenli bir yolculuğa çıkarlar.

"Bu yolculukta birbirlerini ve çevrelerini tanımak ve anlamak için küçük bir kitaptan daha fazlasına ihtiyaçları vardır."

Öykünün özgünlüğü ve yarattığı farklı anlatım kadar Ali ve Mortensen önemlidir. Farklı görünüme sahip olmaları ve çevrelerinde cereyan eden olaylara dönüşümlü inişli-çıkışlı reaksiyonları, karakterlerin rol halleriyle birlikte bir kez daha o yılları bizlere anımsatıyor ve Ali Shirley, dış görünümünün zarafetini, maskelediği acıyı bastırmak için kullanıyor. Duyguyu biz müşterilere o denli  iyi yansıtıyor ki sanatın ve sanatçının, uyumlu bir öyküde nasıl güçlü bir şekilde hareket ettiğine şahit oluyoruz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları