Film, çeşitli sosyal statülere sahip üç insanın Meksika'da kesişen ve benzeşen öykülerini işliyor.

"Çünkü biz biraz da kaybettiklerimiziz."

Vizyoner yönetmen Alejandro Gonzales Irarritu'nun şok etkisi yaratan ilk deneyimidir. Seyirciye sürekli olarak meydan okuyan ancak acımasız anlatımına dayanabilecekler için bir ödül olan ve izleyiciyi aşırı zorlayan bir film. Sevginin acılarına ve onun tarafından yok edilmeye bir büyüteç tutar ve adının edebi çevirisine yeni bir anlam katar: "Aşk bir fahişedir."

Mexico şehrindeki bazı yaşamlar, ani gelişen bir trafik kazasıyla sonsuza kadar değişir. Film bu çarpışmadan sonra üç ayrı bölüme ayrılır: Geçmiş, Bugün ve Gelecek. Baş karakter olarak beliren Octavio adındaki genç, sevgiyi aramaktadır ancak yanlış yerlere bakar. Bir arzu, onu harekete geçirecek ve kısa sürede zorlayıcı seçimler yapmaya yönlendirecektir. Hayatı en çok etkilenen kişi Valeria'dır. Parçalayacak ve yavaş yavaş yok edecek bir ilişki yumağı içerisinde bulur kendini. Bir başka kişi ise El Chievo'dur. Kızının yokluğuyla ve hayatında bıraktığı ani boşlukla baş etmektedir. Sokaktan kurtardığı bir köpekle dost olur ve bu köpek, çevresinde kendisine yeniden yaşama isteği sağlayan tek canlı haline gelir. Filmdeki her bireyin farklı yaşamı, birden fazla şekilde tekrar çarpışır.

"Paramparça Aşklar Köpekler"i izlemeyi bitirdiğimde aklıma gelen ilk şey, yönetmenin bir diğer filmi "Babil" kadar iyi olmamasıydı. Babil duygusal derinliklerden zirveye doğru ağır ağır yükselirken Paramparça Aşklar Köpekler, kendini derinliklerde boğulmakta bulur. Bu içten ve cesur film için çok ham ve yoğun olduğunu, izlerken her şeyi gördüğünüzü düşünebilirsiniz ancak film, sinema izleyen birini nadiren zorlayacak niteliktedir. Ele alınan şiddeti ve üst katmanı izlerken biraz rahatsız edici olabiliyor ve istemsizce şok etkisi yaratabiliyor yine de.

"Güçlü olmak, akıllı olmak demek değildir."

Hikaye bizlere, her biri kendi rolünde harikalar yaratan bir dizi aktör ve aktris sunmaktadır:

Gael Garcia Bernal: Her zamanki gibi parlak bir oyunculuk sergiliyor. Rolü nedeniyle kısıtlı bir görsel sunuma sahip olsa da ilginç karakteri ile izleyiciyi yakalayıp kendisine çekmeyi başarıyor.

Emilio Echevarria: El Chievo karakteri ile yardımcı erkek adaylığına etkili bir şekilde göz kırpan Echevarria, yalnız bir adamın üslubuna sahip rolü ile unutulmaz bir performans sunuyor.

Goya Toledo: Hikaye etrafında bulunan merkezi bir kişiliğe sahip Toledo, sakatlanan bir şöhret olan Valeria ile o denli etkileyici.

Paramparça Aşklar ve Köpekler, iki buçuk saati kapsayan süre boyunca adrenalin etkisini en üst seviyede tutar. Bu, yönetmenin kusursuz tarzı ve yeteneğine atfedilebilecek bir özelliktir. Çok insani ve ilkel bir filmdir; bir araya getirilmiş parça parça hikayeleri etkileyici performanslar eşliğinde birleştirir ve hikayesi ile tatmin edici sonuçlar elde etmek için birçok farklı katman üzerine yoğunlaşır. Film yapımında özgün ve cesur biri olan Irarritu, neredeyse mükemmel resim için duyguların bir kolajını deneyimlemiş, her biri ayrı kusurlu karaktere yeni bir uçurum yaratmıştır ve hepsi de bir aşk uğrunadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları