Bir büyük baba, torunu hasta olunca yatağının başında ona bir masal anlatmaya başlar.

"Merhaba, benim adım Inigo Montoya. Sen benim babamı öldürdün, ölmeye hazırlan!"

Bir film tutkunu olarak milyonlarca insanın gördüğü ve sevdiği klasikleri izlemediğini kabul etmek çok zor. Birisi size "Esaretin Bedeli'ni izledin mi?" diye sorduğunda "Hayır," demek kolay değil. "Prenses Gelin" de hala bilmediğimiz ve gözden kaçırdığımız, arkalarda bir yerlerde duran ender filmlerin bir parçasıdır.

Bu nadide filmlerin "Tür" adı altında ön yargılarımız sebebiyle dikkatlerden kaçması üzücü. Neyse ki başkalarından film önerileri ve listeleri almak ve bunun gibi birçok filmi görmek gerçekten de özel. 
Başkalarının kendi film dünyalarını, koleksiyon halindeki tutkularını duymak, kendi listeni anlatmak kadar etkileyicidir. Her ne kadar "zevkler ve renkler" farklı da olsa yine de fantastik bir serüven olan Prenses Gelin, yönetmen Rob Reiner'ın komik ve kişisel tarzı ile içinden geçeni olduğu gibi anlatan çekici bir dünyadır.

Aşkını kaybeden güzel Prenses Buttercup isimli masal kahramanı, baskılar sonucu bir prensle evlenmeyi kabul eder. Prenses düğün öncesi üç azılı haydut tarafından kaçırılır ve kaderin çeşitli hamleleriyle karşılaşan hayatı, beklemediği şekilde değişir.

En iyiler olarak bilinen "Benimle Kal", "Amerikan Başkanı" ve "Ölüm Kitabı" filmleri ile tanınan Rob Reiner, yetenek ve fantezi avcısı değildir ama ne hikmetse burada çok iyi bir resim yakalıyor. Çalışmalarında son derece basit bir şeyin, tarz ve hikayenin önüne geçiyor olması yönetmenin de deyimiyle bir tesadüf müdür? O eski moda hikaye anlatımı ve tür mizahıyla film nasıl olur da bu kadar başarılı olur? Komedi-fantezi türünün riskli olduğu dönemler, yani 80'ler, göze alındığında genel tepki ve talep az olabilir ancak birkaç yılın ardından, kablolu yayına düşmesiyle gelen beklenmedik ilgi ve tebrik sonrası kültler arasına girmeyi başarır.

"Bazen böyle şeyler olur, gözden kaçırmak buna denir."

Film yıllar sonra bile aynı tazeliğini korur. Hala izlemeye değer kılan bir şey varsa o da karakter ve sanatçı topluluğunun masalsı anlatıya olan aşırı uyumlu halleridir. Hikaye genel şablon uyarınca hiçbir kötü detaya sahip değildir. En saf niyetini diyaloglar halinde çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin anlayabileceği şekilde anlatan Prenses Gelin, geçmişten kalma klasik ve büyüleyici bir masal dünyasıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları