Fransız Yeni Dalga (New Wave) sinema akımın devlerinden biri.

Jean Luc Godard'ın bilinen en meşhur filmi Breathless'in başrolü olan Jean-Paul Belmondo, bilinen en büyük Fransız aktörlerinden biridir.

Jean Paul Belmondo 9 Nisan 1933'te Neuilly-Sur-Suine, Fransa'da doğdu; babası bir heykeltraş, annesi ise ressamdı. Belmondo gençliğinde sanat yerine atletizme yöneldi ve burnundan da belli olduğu üzere şansını bir kez de bokstan yana kullandı. Ardından Belmondo, Paris'teki Sanat Ulusal Konservatuarı'nda oyunculuğa başladı.

Belmondo uluslararası ününü, Breathless (1960) filminde oynadığı rolüyle kazanır ve Fransız Yeni Dalga akımının yüzü olur. 2001'de yaşadığı büyük bir felaketten sonra Belmondo, 2008'e kadar ekranlara dönmemiştir.

1956 yılında mezun olmasının ardından büyük ekranlarda görülmesi uzun sürmedi. Belmondo'nun 1957 ve 1960 yılları arasında oynadığı erken dönem rolleri küçük de olsa Fransızlar tarafından alışılmadık derecede çekici bulunması sonucunda karizması göz ardı edilemedi ve Jean Luc Godard'ın dikkatini çekti.

Belmondo, Godard'ın ilk uzun metrajlı filmi Breathless'ın (1961) başrolünde oynadı. Filmde Belmondo'nun karakteri Humphrey Bogart'ın bir hayranı olan polis memuru öldürülür ve Bogart, en büyük kaçışını planlarken Amerikalı kız arkadaşıyla gizlenmek zorunda kalır. Nefes Darlığı (Breathless), Fransız Yeni Dalga akımını müjdeleyen, ayrıca Belmondo ve Godard'ı şöhretin içine çeken belirgin bir filmdi. Sonrasında ise Belmondo, Fransa'nın James Dean'i olarak anılmaya başlandı.

Ancak Belmondo, izleyicinin kendisiyle ilgili algısının dışında kalan rolleri üstlenmekte geç kaldı. Belmondo ve Sophia Loren'in rol aldığı İki Kadın (1960) filmi, daha nazik bir karaktere ışık tuttu. Kılıç ve Kılıçlar (1962) ve Rio'daki Adam (1964) gibi filmler de Belmondo'ya daha fiziksel roller için çalışma fırsatı tanıdı.

Ayrıca Mississippi Mermaid (1969) filminde Catherine Deneuve'nin rol arkadaşı olarak Fransız Yeni Dalga akımının başka bir lideri, Francais Truffaut ile birlikte çalıştı. Belmondo kariyeri ilerledikçe daha çok aksiyon filmleri ve komedilere odaklanmaya başladı.

1980'lerin sonunda Belmondo, artık dramatik bir aktördü; olgunluğu güçlü kıyafetiydi. Belmondo, Boğulmuş Bir Çocuğun Yolu (1988) filmindeki rolü ile Büyük Cesar Ödülü'nü kazandı.

2001'de çektiği Magnet of Doom filmi ile kariyeri düşüşe geçen Belmondo, 2008'de A Man and His Dog filmindeki rolü ile büyük ekrana geri döndü. Film severler için kültürel bir simge halinde saygın bir aktör olarak kalmaya devam ediyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları