Geleceğin İngiltere'sinde, diktatör bir rejime karşı yapılan bireysel başkaldırının nasıl toplumsal bir mesele haline dönüştüğüne tanık oluyoruz.

"Bir kahraman mı? Yoksa sadece bir terörist mi?"

Vendetta'nın "V"si, 5 Kasım 1605'te İngiltere Parlamento binasını düzinelerce barut fıçısı ile patlatmaya çalışan Guy Fawkes'in yakalanmasının ve infazının bir dizi özetiyle başlar. Çok satan İngiliz çizgi romanına dayanan bu filmin, İngiltere'nin tanınmış en başarısız teröristine atıfta bulunması hiç şaşırtıcı değildir. Hem şaşırtıcı hem de merak uyandırıcı olan şey ise Fawkes'in, bu kısa süren başarısız teşebbüsünden sonra bir kahraman olarak tasvir edilmesidir.

"V", baskıcı bir hükümetin halk üzerinde mutlak kontrol sahibi olduğu yakın bir gelecekte, İngiltere'de beliren karmaşık bir bilim kurgu masalı. Zorlayıcı politik tavrı içinde beliren felsefi şablonu, kimilerinin coşmasını sağlarken kimilerini kızdırabilir. Öykünün evrensel politik tavrı, izleyiciye düşünmesi için bol miktarda materyal sağlar.

"Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmez!"

Filmde, Nükleer Savaş'ın Avrupa'nın pek çok bölgesini yaşanmaz hale getirdiği ve İngiltere'yi önce kaosa ardından da faşizme sürüklediği bir gelecek anlatılır. Başlıktaki "V" karakteri mevcut yönetimi devirmek için yarasa benzeri sembolü, kostümleri ve sırıtan maskesi ile pelerinli bir kahraman görünümündedir.

Sokağa çıkma yasağının olduğu gece tek başına sokaklarda yürüyen Evey, Müfettiş Fingerman tarafından durdurulan sıradan bir kadındır. Müfettişin kötü planına baş vurmasından önce, karanlıkta beliren -kendi deyimiyle totaliter hükümeti yok etmeyi ve onun faşist emellerini değiştirmeyi misyon edinen- gizemli bir kahraman tarafından kurtarılır. Sırıtan maskenin ardındaki "V", Adam Sutler tarafından yönetilen mevcut hükümetin yıkılmasıyla sone ereceğini umduğu bir dizi eylemi harekete geçirir ve eski bir binayı havaya uçurur.

Çok iyi bir kişisel nedenden ötürü terör estiren bir modelin, çok uluslu tartışma haline gelen bir maskeli isyancının, anarşinin bilinen temasını ve her türlü merkezi tezi onaylamayı reddettiği bir film türüdür. V'nin planları ve eylemleri hakkında ne düşüneceğine kendiniz karar vermelisiniz. Söylenenleri düşünmek için bir an durun: V ana taktikleri için şiddeti ve korkuyu kullanan bir kahraman mı yoksa sadece bir terörist mi?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları