Moda, cazibe ve romantizm dünyası... Rüyaların gerçekleştiği bir şehirde yaşayabilmek için güç, para ve başarının mecbur olduğu bir yer...

"İnsan ömrünün en önemli olayı, iyi bir eş seçmektir."

Filmde bariz dikkat çeken iki unsur: Birçok durumun mantıksızlığı ve çoğu karakterler tarafından gösterilen bariz tutarsızlıklar, ikiyüzlülükler, çelişkiler ve çifte standartlar, dikkat çeken parlak özellikleridir. Aslına bakılınca bu hoşumuza  giden iki özel içerik, neden Cesur ve Güzel'in sevimsizliğine rağmen hem kendi sosyal çevremizde hem de başkaların çevrelerinde birçok övgü alan ve diğer yapımlara referans olarak kabul edildiğinde aşırı bağımlılık yapma potansiyeline sahip olduğu bariz bir şekilde belli olan, gizli bir şekilde kimseye haber vermeden hazırlanan bu çekici ve renkli kokteyl tadında bir yapım olduğunu açıklıyor. Nadiren normal faaliyetleriyle meşgul asıl karakterler; güçlü ahlaki ilkeler, aile değerleri, evlilik vb. ile desteklenen sadakatlerini birbirlerine duyurma eğilimindedirler ve sonrasında sözler tutulmaz, sokak berduşu gibi davranırlar. Sahnelerden birinde Tylor ile baş başa kalan Brooke'a, "Kocanın öldüğünü düşündüğün bir günde Nick ile birlikte nasıl olabildin?" soruları rahat bir şekilde sorulabiliyor, sorunun muhatabı da buna cevap verebiliyordu. Bu verilen ahlaki değerlerden uzak monolog ve fiyalogların ilk başlarda Amerikan halkının pek hoşuna gitmediğini söyleyebiliriz.

Evliliğin kutsallığına ve verilen sözlerin kalıcılığına olan inancın sonsuz bir şekilde sürdürülmesi, çoğu karakterin davranışı olan monoton düzensizlikle biraz çelişkilidir. Hristiyanlık inancı olsun, Amerika gelenekleri olsun, karakterlerin başkalarının itibarını zedeleyici şekillerde hile yapan karakterleri meydana çıkarması yöntemi sıklıkla kullanılır. Sık rastlanılan komploları bir araya toplamak için izlenilen en yaygın yöntem şudur: Yarı açık bir kapının arkasından gizlice kulak misafiri olmak. Sonrasında komplo ortamında ayıklanır ve komplocular çarpıcı ifadeler ile birlikte yüzleşir. Bu yaşanılan durum pek inandırıcı gibi gözükmese de senaristlerin bir kısmında kadın karakterleri, erkeklerden daha fazla şeytanlaştırma eğilimi var gibi görünüyor.

Muhteşem bir ambiyans ve gösterişli çevresi, karakterlerin çoğunun boşluklarını gizlemek için tasarlanmış.. Bariz sis perdesi önünde oldukça iyi bir çalışma sunmaktadır ve bir kişi yukarıdaki her şeye rağmen devam edebilmektedir.

Kaçınılmaz bir şekilde son perde indiğinde Cesur ve Güzel, akıllarımızdan çıkmayacak çok şey yaşatmış halde tarihe adını yazdıracak ve geriye tek bir soru kalacak: Size en yakın karakter kimdi?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları