Her ne kadar büyülü ekran, 1923 yılında bulunmuş olsa da Türkiye'de resmi yayın hayatına 1968 yılında başlamıştır.

1938 yılında radyo ve televizyon, yurt dışında kitle kültürüne baskın hale geldiğinde ve 1989'da da kablo televizyonu gerçekten olgun bir endüstri haline geldiğinde yayıncılık, insanlık tarihinde benzersiz bir şey sağladı. Radyo ve televizyon bu dönemde genci yaşlısı, zengini fakiri, eğitimlisi eğitimsizi ile neredeyse tüm ülkeye kültürel bir tutku sağladı. Programları, orta çağda kutsal mabetlerin ulaşamadığı kitleye bile nüfuz etmiştir.

Televizyon endüstrisinin kontrolü, başka şeylerin yanı sıra herkes tarafından deneyimlenen sorunları da birleşik kitle kültürüne üretmiştir. Bu dönem aslında 90'ların bitişine doğru sona erdi; kablo hizmetlerinin sayısı ise tek kanallı yılların 90'ların ortasına doğru özelleşmesiyle sarsıldı.

Yeni oluşan ve rekabet içerisine girilen bu dönemde daha büyük bir vurgu yaparak belirli kitleleri hedefledi ve kitleyi daha küçük segmentlere böldü. Kaçınılmaz olarak ana ağlar tarafından tutulan kitlenin payı azalmaya devam ederken her bir ağ, hâlâ herhangi bir kablo kanalından daha fazla izleyici çekiyordu. Zamanla çizgi film, belgesel, müzik, spor ve diğer ilgi alanlarına ev sahipliği yaptı. Türkiye hane halkının neredeyse yüzde yüzü, kablolu yayınlara veya doğrudan teslimat yoluyla kablolu programlara erişime sahiptir.

90'ların programlanması ve kolayca kategorize edilmesi süresince birçok kişi, televizyonda artan şiddetten, cinsiyetçilikten ve küfürlü dilden şikayet ediyordu. Neyse ki burada RTÜK devreye girdi ve belli bir standart oluşturuldu. Ancak belgesel, dini program, eğitici şov, haber ve belgesel programı da hiç olmadığı kadar abartılı bir düzeye yükseldi. Tüm ailenin izleyebileceği, birkaç mini seriye örnek olarak "Bizimkiler", "Çalıkuşu", "Kartallar Yüksekten Uçar", "Aşkı Memnu" ve "Kaynanalar" verilebilir. Aile bağları gibi geleneksel aile komedileri, 90'larda kalırken kendi çizgisine de devam etti.

80'ler ve 90'lar çocuklar içinde düşünülmüş yıllardı. "Susam Sokağı", "Voltran", "Alf" ve "Tsubasa" gibi gençliğin bambaşka bir görünümünü ortaya koydu. Ağ döneminde çok fazla televizyona sahip olan kültür konsensüsü yok edildi. İzleyiciler artık aynı şeyleri aynı anda izlemiyordu ve sahip oldukları seçimler büyümeye ve çoğalmaya devam ediyordu.

Televizyon, yarım asırdan fazla bir sürredir elinde bulundurduğu gücü korumaya devam ediyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları