"Niye burada olduğumu bilmiyorum ve gitmek için çok yolum var."

Dürüst olmak gerekirse çoğumuzun Uzay Yolu hakkında merak ettiği konular vardır: Bu seriyi bu kadar başarılı yapan ne? Geek kültürünü çoğumuz duymuşuzdur. Her zaman dikkatimizi çeken ve onu popüler yapan kültür aslında nedir? Ebeveynler bu işe ne diyor ve saygı duyulmalı mı? Geekler çizgi romanları severler, Star Wars hayranıdırlar, bilgisayarda durmadan oyun oynarlar, hamburgercide ve Pub'larda takılırlar. Bunların 60 kuşağı Uzay Yolu hayranıydılar. Bu seriyi izlemediyseniz ne denli popüler bir şey kaçırdığınızı hayal bile edemezsiniz.

Geek kültürünü önemli bir simge haline getiren unsurların başında Uzay Yolu gelmektedir. Uzay Yolu daha önce  bahsedilen bir şey ama izlememenize rağmen 2018'in bu aylarında yetişkin olmayan gençler için benzersiz bir bakış açısı oluşturabilirsiniz. Genel olarak serinin ne kadar kaliteli kaldığına şahit olmak için serileri gözden geçirebilirsiniz. Çok bir etki etmese de bir sonraki bölümü merak ettirecek şekilde kalitesini, renklerini ve kurgusunu korumaktadır.

Gösteri 60'lı yıllarla sıkı sıkıya bağlı İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerikalı inancına göre, Amerikalılar'ın otomatik olarak her şeyde daha iyiyiz inancını yansıtıyor. Zaman ve mekanı kontrol etme inancını dünya insanlığına göstere göstere kabul ettirdikleri o sert yıllarda çıkan Uzay Yolu, aslında bu zaman bakıldığında  'zaman ve mekan' kavramı açısından o kadar da etkili değildir. Hatta basite bile kaçıyor diyebilirsiniz. Aslında kabul ettirdiği kalıp şudur: "Görevli bir komuta birimi, bir gezegene gider ve şaşırtıcı derecede insani ve medeni formda varlıklarla karşılaşırlar. Akıcı derecede İngilizce konuşabilen uzaylılarla çarpışırlar. " Bakıldığında böyle bir izlenim verse de hemen ardından derinlerde bir şeyler oluyor ve sizi şaşırtmayı ve etkilemeyi çok iyi bir şekilde başarıyor.

Orijinal Star Trek Serileri, Amerikalı seyircilerde ulusun gururunu etkilemek üzere yoğunlaşır fakat oluşturmak istediği algı farklı algılanmıştır. Hayran kitlesi uzaydaki keşiften, uzaklardaki gezegenlere seyahatlerden ve yeni yıldızlar arasında neyin keşfedileceği fikrinden hoşlandılar ve bu da dizide çok kullanıldı. Keşif ve ilerleme fikri tüm hayranların en sevdiği detay olarak tekrarlandı.

Star Trek, Geek kültürünün yanı sıra pop kültürünün de inanılmaz bir kültürel simgesi haline geldi ve bu zamana kadar da adından söz ettirdi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları