Film, mafya tarafından yaşanan sıkı dostlukların aslında ikiyüzlülüğüne dem vuruyor. Arası bozulmayacak insanların işler ters gidince neler yapabileceğini, çıkarları uğruna ne dostlukların talan edebileceklerine dikkat çekmektedir.

Katolik bir yönetmen, karakterleri için ceza veya günah kavramı olmayan bir dünya hayal ediyor.

Bazı çocuklar kansere çare olabilecek ilaçlar bulmak, bazıları yeni bilgisayar oyunu çıkarabilmek adına yazılımcı olmak ya da tuttuğu takımı süper lige çıkarmak için santrafor olmak ister. Ancak genç Henry mahalledeki herkesi etkisi altına alabilecek bir mafya grubunun lideri olmak istiyor. Her yaşa hitap edebilecek bir film yaratmak isteyen Martin Scorsese de kendisi gibi, Henry Hill'in tutkularını keşfetti ve mercek altına aldı.

"Hatırladığım kadarıyla her zaman bir mafya üyesi olmak istedim," sözleriyle iki ayrı tutkuya sahip adam, Sıkı Dostlar filminde bir araya geliyor. Scorsese'in en çok satanlar listesinde uzun süre yer alan ve Wise Guy'dan ilham alarak beyaz perdeye taşıdığı hikayesi, başrol oyuncuları da en az anlatısı kadar akıllarda kalmayı başarmış bir kült.

Henry Hill adında bir gangster üyesi, Bay Jim Conway ve ortağı Danny De Vito adlı iki ekip üyesiyle birlikte cinayet, tehdit ve soygun gibi adi suçları birlikte yapmaktadır. Gözü daha yükseklerde olan iki arkadaşı, haberinin olmadığı bir soygun sırasında rakip mafya üyelerini teker teker öldürünce New York'ta bir üst seviyeye yükselirler.

Bu plansız durum diğer mafya üyeleri ve FBI yetkililerini olduğu gibi çaylak Henry Hill'i de olumsuz etkiler. Bu konuda ciddi ciddi bir şeyler yapması gerekmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları