Sanat, edebiyat ve sinema asla ciddiyetsizliğe gelmez.

"İşine saygı, disiplinin meyvesidir."

Bir sinema filmi değil aksine teknik hareketli bir çalışma diyebiliriz. Türkiye'nin her türlü popüler çalışmasında deneyimi ve tecrübesi olan sayılı saygın aktrislerden Hülya Avşar, bireysel olarak çok ciddi olmayan görsel harekete dayalı bir çalışma sunmaktadır. Neden böyle bir şey yaptığını zamanla kendisinin de anlayacağı bir çalışma. Her seferinde mükemmelliğe ulaşma çabası gözlerinden ve hareketlerinden anlaşılan bir fenomenin bu kez kendi pırıltısını çekmek, yönetmek, kurgulamak ve de oynamak istemesi çok ciddi bir hata gibi durmaktadır.

Filmdeki Hülya Avşar karakterinin kendi hayatındaki pozitif-negatif geçmiş ve günümüz sentezli bir çalışması olan Selfi'de çevresindeki insanları ele alışını yorumlaması ve duygu yüklemesi her ne kadar güzel duruyor gibi görünse de ve bazı sahnelerde durup dururken ağlamaklı olması gözümüzden kaçmasa da farklı bir iç duygusallık katmakta ve yaşamının en mutlu, huzurlu, huzursuz ve mutsuz anlarını gösteren kişisel bir slayt çalışması olan bu eylemi halka sunmaktadır.

"Samimiyet, oynanması mümkün olmayan tek roldür."

HD kameraya sahip bir akıllı telefon, iyi bir fikir ve bunu gerçekleştirmek için çokça cesaret, tutku, eylem kabiliyeti ve solo bir performans... Sinema kariyerinde birçok başarılı işe imza atmış bir aktrisin bu denemesi bir saygısızlık mı? Sinemaya ve kendi kariyerine? Ya da bir endişe? Yeni bir sıçrayış? Peki Selfi'de sanatsal bir görüntü ile karşılaşabilecek miyiz? Ya da kolayca anlaşılabilir bir hikaye ile karşılaşabilecek miyiz? Sadece televizyondan ve gazetelerden tanıdığımız meşhur şöhretimizi, popüler ve derin sanatçı kimliğini bırakıp magazinsel bir eda ile sunmuş olduğu yeni sanatçı modeli ile izleyince ne ile karşılaşacağız? Nasıl bir son bizleri bekliyor? Neden ağladı? Derinliği ve kabuğu nedir? Hareketli resim oynatıcı ne ifade ediyor Hülya için? Akıp gitmiş hayatını bizimle beraber geri dönüp ele alması ve paylaşması, başından geçen olayların benzersizliği, "Hülya Avşar" olmanın kolay olmadığını, her anın üstesinden nasıl geldiğini ve güçlü bir duruşa sahip olduğuna dair anlatıya bizim de dahil olmamız neden gerekliydi?

Temasında ve şablonunda derin ve renkli bir anlatı yerine, renkli bir slayt sunumu olmuş diyebiliriz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları