Güneyli güzel Scarlett O'Hara'nın üç evliliğini, İç Savaş ve güneyin yeniden inşa edilmesi sürecinde zenginlikten fakirliğe düşüşünü, sonra yeniden zenginliğe kavuşmasını anlatan film. Bir David O Selznick eseridir.

Rüzgar Gibi Geçti filmi, Hollywood tarihinin en büyük başarısızlığı olacaktır. Bu başarısızlıktan ötürü yüz üstü düşecek olanın ben değil de Clark Gable olmasından son derece mutluyum. -Gary Cooper

Amerika yanıyor.

Ah erkekler o kadar aptal ki, gururlarını okşayan tüm iltifatlara inanırlar! "Aslında hiç var olmayan bir şeyi sevmişim." Scarlett O'Hara... Bazı insanlar onu sever, bazıları ise ondan nefret eder. Bazı insanlar kitabı sever ve filmleri küçümser, bazı insanlar filmden etkilenir ancak kitabı küçümser, bazıları her ikisinden de nefret eder, bazıları ise her ikisini de sever.

Margaret Mitchell imzalı, bol ödüllü, aynı adlı romandan sinemaya uyarlanan, dram ve romantizmin birleştiği destansı bir film. Scarlett O'Hara'nın, İç Savaş'tan hemen önce çiftliği Tara'da başlayan hikayesi... Hırslı, inatçı ve kelimenin tam anlamıyla özgür ruhlu bir kadın, aşkı bulmak için mücadele etmektedir. 

Doğrusunu istersen canım, umurumda değil!

Kendini korumak ve açlıkla mücadele etmek zorunda kalır. Nihayetinde ona deliler gibi aşık olan Rhett Butler ile evlenir. Bu arada çocukluk arkadaşı Ashley'i sevdiğini sanan Scarlett'in ilgisizliği, evliliklerini tehlikeye sokmaktadır. Bu adama karşı duygularını kabul edip onu geri kazanabilecek midir? Heyecan verici savaş, yalnızca kuzey ile güney arasında değil, Scarlett'in hırsı ve kibri arasında olandır.

Film, esasen bir aşk üçgenidir. Scarlett, kuzeniyle nişanlı olan Ashley Willes'a aşıktır. Buna karşılık kendisi, Rhett Butler'ın ilgisini çekmektedir. Savaşın tüm şiddeti Rhett ve Scarlett'a aşk ilişkisinin işkence niteliğini yansıtır ve bu işkence, nefes kesici Technicolor ile görüntü yönetmeni tarafından en ince ayrıntısına kadar yakalanır.

Rüzgar Gibi Geçti filmi Amerika Birleşik Devletleri tarihinde çok derin izler bırakan İç Savaş'ın geniş bir öyküsüdür. Savaşın neden olduğu felaketler, filmde bir fotoğraf gibi bütün çıplaklığıyla ve tüm gerçek yanlarıyla gözler önüne serilmektedir. İkinci derecede önemli karakter Rhett Butler da bütün özellikleriyle tanıtılmaktadır. Filmde Rhett Butler karakterini ünlü aktör Clark Gable canlandırmıştır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları