Asi ruhlu, başına buyruk ama sicili temiz bir genç olan Luke, sarhoş olduğu bir gece ortada bir neden yokken kasabanın parkmetrelerine zarar verdiği için hapse gönderilir.

Suçu: Uyumsuzluk, Cezası: Prangalı Mahkumiyet.

İletişim eksikliği...

Paul Newman, tutuklu olduğu hapishanenin kurallarına uymayan yalnız adam, "inatçı" Luke rolünde en sevilen performanslarından birini sergiliyor. Zengin mizah içeriği ve canlı hikaye anlatım gücü ile Parmaklıklar Arkasında, kaçırmamanız gereken filmlerden birisidir.

Hikaye, iki yıl hapis cezasına çarptırılan bir adamın-asla pes etmeyen, plan yapmayan, başına buyruk, inatçı ve çelik gibi sağlam iradeye sahip bir mahkuma dönüşen süreci merkeze alıyor. Bir savaş gazisi olan Luke, işlemediği önemsiz bir kamu suçu nedeniyle iki yıllık hapis cezasına çarptırılır.

Bir Anti-kahraman.

Hapiste, bulundukları yerin patronu olduğunu kendisine bir şekilde göstermeye çabalayan Dragline ile tanışır. Dostluk ve saygınlık kazanmanın oldukça zor olduğu bir yerde öne çıkmayı başaran Luke, hapishanenin yeni patronu olma yönünde riskli adımlar atmaktadır.

Parmaklıklar Arkasında, sizleri ilk kareden son kareye götürecek güce sahiptir. Hikayesi yüzünden değil; sunulan otorite karşıtı karakteri çok dikkat çekici ve her şeyiyle modern bir film. Kamera ve bakış açıları, yakınlaşıp uzaklaşma, tüm bu resmin çekilme şekli... Daha önce yayımlanan herhangi bir Amerika filminde görmediğiniz bir tekniğe sahiptir.

Hikayesi ve tekniği ile birlikte bir klasik olarak kabul edilmesine rağmen, insanlar "Yeni Hollywood" dalgası hakkında bir şeyler konuştuklarında bile "Parmaklıklar Arkasında" filminden hiç bahsedilmiyor. 1967 yılında "Bonnie ve Clyde", "Kiralık Katil" ve "Casino Royale"den sadece birkaç ay önce çıkmış, dikkatleri üzerine çekmeyi pek başaramamış nadide bir yapımdır.

Bu film temelinde bir karakter çalışması olarak bilinse de, hikaye filmi çok iyi destekliyor ve bu zamana kadar onu taze ve canlı tutuyor. Bu, zamanının ötesinde olan ve her şeye sahip kaliteli filmlerden birisi değildir. Ama harika oyunculuğu, ikonik karakter yaratımı  ve harika müziği ile ilham verici, acının ve kederin en iyi şekilde yansıtıldığı, trajikomik olayların içerisinde kendinizi bulacağınız bir filmdir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları