Diğer insanlar tarafından kabul görmek isteyen bir çocuk.

"Zayıfsın. Neden zayıfsın? Çünkü sende nefret eksikliği var."

Birkaç yıl önce uzun süredir devam eden Manga serisi Naruto, 700 bölümün ardından sona ermiş ve son on yılın en popüler manga animasyonlarından biri olduğunu kabul ettirmiştir.

Ninjalarla savaşmanın öyküsüdür elbette anlatılan ama Naruto öncelikle kendisi ile ilgili büyük bir savaş vermelidir. Kişisel düzeyde bir büyüme göstermesi ve olgunluğa erişmesi için çaba harcayan bir öyküdür. Başlangıçta karşımıza üç ana karakter çıkıyor: Naruto, Sakura ve Sasuke. Gençtirler ve herkes gibi öğrenim görebilmek için okullarına giderler. İlk takımlarına seçilebilmeleri ve büyük birer ninja olabilmeleri için çırak olarak başlamaları gerekmektedir. Hikaye; bir takım olma, sürekli olarak daha büyük tehditleri bertaraf edebilme, büyük sorunlara geçmeden önce kendi bölgelerindeki içsel ve dışsal çatışmalarla yüzleşmeleri ve öğrenmeleri gereken bir eğitim hikayesidir.

Üç karakter de geçmişlerini aşmak için mücadele eder. Naruto'nun, uzun süre geçirmiş olduğu yalnızlıktan uzaklaşması gereklidir ve bunun için savaşmalıdır. Sasuke'nin, tüm klanını öldüren birini öldürme intikamının önüne geçmek için savaşması gerekmektedir. Sakura'nın,  gerekli olanı yapmak ve içindeki aşk ve sevgi duygularını yenmekle uğraşması gerekmektedir. Daha da iyisi olgunluğa doğru evrilmeleri, her zaman kademeli bir değişim içinde olmalarıdır ve bu evrilme asla bir anahtar görevi görmemektedir.

Manga'nın olayları ve ifşaları, karakterleri şekillendirmek içindir.

Naruto'nun ana hikayesi; ninja okulundaki hayatlarından, eğitimlerinden, turnuvalarından ve düşmanların saldırılarından dev ninja müsabakasına kadar her şeyi kapsar.

Hikayenin kısıtlamalarından bağımsız olarak yeni hikaye, geri dönüşlerle Naruto'nun resimden önceki o karanlık hayatına değinir. Hokage olma evresi, olay örgüsünün herhangi bir parçasından daha duygusal ve bizi sarsan hikayelerden oluşmaktadır. Bunlar ayna yansımasına sahip, birbirlerine gizli bir iple bağlı hikayelerin aksine, arkadaşlıklarının kopması ve en yakın arkadaşların ölmesiyle alakalı gerilimi, tehlikenin çok daha ötesine geçirmeye kararlı bir tutum sergiler.

Yan karakterler acı ve trajedi ile dolu.

Yan karakterler acı ve trajedi ile dolu.

Daha da ilginç olan şey ise bu Hokage masallarının sadece destekleyen karakterleri değil, aynı zamanda Naruto, Sakura ve Sesuke'nin yaşamlarını da içermesidir. Ninjaların aşk üçgeni nedeniyle aralarında birçok ayrışmanın yaşandığını görürüz. İki erkek ve bir kızdan oluşan bir ekip ve aşmaları gereken büyük bir sorun.

Elbette Naruto'da parlayan şey sadece geri dönüş, aşk ve karakterlerin dönüşümleri değildir; dostluk üzerine de etkileyici bir vizyona ve enerjiye sahiptir.

Karşımıza onlarca değişen çıkar; türlü türlü özelliklere ve derinliğe sahip bir sürü ninja tanırız.

700 bölüm, hemen hemen her karakterin ayrı bir kişilik ve arka plana sahip olduğu hikayeler için bol bol zaman verir. Özellikle de Naruto ile doğrudan çarpışmaya girecek karakterleri daha iyi tanıyabilmemiz için. Ne yazık ki, hikaye bir kez daha Naruto, Sakura ya da Sesuke'ye odaklanınca bu karakterlerin hikayesi unutulur. 

Naruto, büyüdükçe ve olgunlaştıkça daha az aptallaşır. Özünde hiçbir zaman değişmez, sadece arkadaşları ile olan diyaloglarında biraz daha ciddiyet ve Hokagen duruşunu görürüz. Hikaye şablon olarak arkadaşlık temasından asla vazgeçmez; her yerde kullanır, bir paraşüt görevi olarak görür.

Naruto bir savaşa girer, ruhunu kaybetmesi gerektiği bir savaşa. Arkadaşları tarafından desteklenir; yine de iyi bir Ninja olabilmesi için ruhunu ve duygularını yavaş yavaş kaybetmesi gerekmektedir. Çünkü o diğer ninjalara göre zayıftır ve içinde hiç nefret yoktur.

"İnsanların yaşamı, neyi 'doğru' neyi 'gerçek' kabul ettikleriyle sınırlıdır. 'Realite'nin tanımı budur. Ama 'doğru' ya da 'gerçek' ne demektir? Birbirlerine çok yakın bu kavramların 'realite'si tamamen hayal ürünü olabilir."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları