Cep Herkülü, ülkemize ve dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran efsanevi halterci Naim Süleymanoğlu'nun hayat hikayesini konu ediniyor.

Film her karesiyle mükemmel, sadece biraz daha agresif olabilirdi.

Hüzünle örülü bir şampiyonluk hikayesi.

Benim için biopik anlatım kalitesinin ölçüsü, belirsiz bir insanı ilgi çekici kılan bir şeye sahip olup olmadığıdır. Bazı insanlar Müslüm Gürses'e karşı ilgisizdir, bazıları ise Cem Karaca'ya; her biri ayrı kitleye hitap eden fenomenlerdi. Müslüm filmi bunu değiştirdi, Muhammed Ali filmi de bir şeyleri değiştirdi. Siyahilere farklı bakan beyazları sinema salonlarına çekmeyi başardı; arabeskin alt sınıfa ait bir sanat görüşüne sahip olduğunu düşünen insanları da.

Naim, her ne kadar farklı bir jenerasyon için ikonik bir isim olsa da tüm ilgiyi üzerine çekeceği aşikar bir proje. Naim adını daha önce duymamış kişilere karşı geniş bir özet alanı sunuyor. Küçük adamın büyük başarısı, 'Başarıya giden yolda çekilen çile kutsaldır,' mantığıyla kendini ve felsefesini büyük beyaz perdeye yansıtıyor.

Bu filmin yıldızı daha önce duymadığımız bir isim, Hayat Van Eck; birebir benzerliği bizi rahatsız etmeyen ve filmi ilgi çekici kılan büyük bir detay. Naim'in kimliğine bürünüyor; her şeyden öte resmin, tavırları ve tarzı sadece kimliğe bürünmüş bir adamın performansı söz konusu olduğunda karakterin önüne geçmemesi de aktör olarak etkisini bir tık arttıran diğer detay. 

Tv'de herkesin gördüğü ve tanıdığı ünlü adam gibi davranmak başka şey, bize o adamın özel olarak neler hissedip nasıl hareket ettiğini göstermek oldukça ayrı bir şey. Hayt Van Eck'in genç yaşına rağmen bunu destekleyen oyunculuk mayası, Naim'i inanılmaz duygusal durumlara sokar ve Naim'in nasıl tepki vereceğini hissediyor gibi davranır. Kendi kişiliğini gerçek bir karaktere çevirir (reenkarnasyon gibi).

Efsanevi bir ismin mükemmel tasviri.

Cep Herkülü, kendi sınırları içinde son derece başarılı bir yapım. Hem kusursuz bir duygusal anlatı, hem ülke sporu ve dönem zorlukları üzerine çok iyi dökümante edilmiş öğretici bir film hem de yer yer ilginç siyasi görüntülere sahip. Çok canlı ve gerçekçi diyaloglar içerir, halter sporuna dair olabildiğince içeriden bir bakış yakalar ve çok da iyi oynar. Yerli sinema adına düzenli bir oyalanma Arayanlar için kaçınılmaz bir seyirlik.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları