Kasap çıraklığı yapan Wong-Fei Hung'un başı, Beş Ejderha diye bilinen ünlü bir Kung-fu okuluyla belaya girer. Okulun başkanının kızını öldürmekle suçlanır. Beş Ejderha okulunun başkanı Ko intikam için yemin eder.

"Asla pes etme" fikrini bizlere vaat eden ilk ya da son yapım değil ama Sammo, iri cüssesine rağmen sergilediği aksiyon figürlerinde hipnotik bir etki yaratmayı da başarır.

Eski stil Kung-Fu.

Hong Kong'lu film yapımcıları tarafından yapılan her Wong-Fei Hung filmini listelemeye çalışsak herhalde bu liste iki veya üç kez bir evin etrafına dolanabilir! Hem Kung-Fu filmleri hem de Çin Kültürü alanında Wong-Fei, Kara Murat ya da Robin Hood ile eşdeğerde bir efsanedir. Bu yüzden pek çok Hong Kong aksiyon yıldızının onu tekrardan sinemaya taşıması hiç şaşırtıcı değildir.

Kung Fu denince akla gelen bir diğer isim söz konusu olduğunda, son 40 yıldır Bruce Lee ve Jackie Chan kadar etkili ama popüler olmayan isim Sammo Hung, yönetmen/senarist/yapımcı ve aktör olarak çeşitli rollerde görev aldı. Project A, Ip Man, Fırtına Üçler ve daha fazlası... Ama o, filmografisinin en iyilerinden biri olan Muhteşem Kasap'taki Domuz Lang rolüyle hafızalara kazındı.

İlk Kung-Fu komedi temelini oluşturan ve intikam çelişkisine yepyenilerini ekleyen yönetmen Woo-Ping Yuen, Enter the Dragon kadar önemli olmasa da temel işlevini yerine getiriyor. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları