Dünyaya gelir gelmez annesini kaybeden Nemo, babası tarafından büyütülmektedir.

Klasik masal anlatımı ve modern teknoloji görünümünün harika bir karışımı.

Yıllar önce Disney büyük ekrana uyarladığı, her on yılda bir yeni jenerasyona ulaşarak ebeveynleri neşelendiren ve çocukları eğlendiren, kaliteli ve eğlenceyi garanti eden filmler ile eski animasyon özelliklerini emin ve doğru adımlar atarak Milenyuma kadar sürdürmeyi başardı.

Ancak stüdyonun bu ticari denklemi, video oynatım sisteminin her eve girmesiyle altüst oldu; Disney, yeni bir yol bularak oyuna tekrar geri dönmeliydi.

İki boyutlu animasyon filmi "Ruhların Kaçışı"nın bağımsız başarısının ardından sahalara yeniden cesur  bir giriş yapmayı hedefleyen Walt Disney, nihayetinde Pixar Animasyon ile yeni bir ortaklığa girişir; bu ortaklığın sonucunda da "Oyuncak Hikayesi" ve "Sevimli Canavarlar" meydana gelir. Bilgisayar destekli animasyonların istikrarlı başarısı, bu iki dev şirketin birleşmesiyle artık daha yeni ve etkileyici bir hal almıştır. Kayıp Balık Nemo da bu ortaklığın başarılı tropikal meyvelerinden biridir.

Birçok yönden klasik Disney masalı kalıbına uyan, trajedi sonrası bozulan bir aile tablosu: Annesi ölmüş bir balık, aşırı bağlı bir baba, kendi benliğini bulmak için önce kaybolma felsefesi ve her gencin gelişimine yardımcı olacak dış dünyanın gerçekleri, hikayeyi ve kişisel gelişimi tamamlayacaktır. 

Kayıp Balık Nemo, tamamen dijital bir yapım, 2004 yılında Oscar kazanan Pixar Animasyon ve Disney Yapım'ın başarılı bir şaheseri, dijital görüntülerin ve klasik Disney hikayelerinin yeni ve farklı bir boyutu.

Öykü, Nemo isimli küçük bir palyaço balığının başından geçenlerin anlatıldığı bir serüvene dayanmaktadır. Çevresine meraklı bu balık, içerisinde bulunduğu dünyaya karşı konulmaz bir ilgi duymaktadır ancak bu büyük dünyanın güzellikleri olduğu kadar tehlikeleri de vardır. Bir gün aniden ortadan kaybolan Nemo'nun başına türlü talihsizlikler gelecek, babası da onun ardından tehlikeli bir yolculuğa çıkacaktır çünkü eşini kaybetmesinin ardından çocuğunu da kaybetmeye hiç niyeti yoktur.

Kayıp Balık Nemo, dönem baz alındığında görsel olarak muhteşemdir. Animatörler saatlerce ekran başında, animasyon dünyasının incelikli ve büyüleyici dünyasını fazla mesai yaparak sanatın ötesine taşımayı başarır. Senaryo, mizah ve tempo izleyiciyi meşgul eden bir tavırdadır. Tematik olarak film, arkadaşlık ve aileyi -özellikle baba ve oğul arasındaki bağlılığı ve bağımsızlığın karmaşık çatışmasını- inceler. Sadece yetişkinlerin anlayabileceği espriler olsa da Nemo, temel olarak çocuklara yönelik bir filmdir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları