2031 yılında, küresel ısınmayı durdurmak üzerine yapılan bir deney yanlış gitmiş ve dünya yeniden buzul çağına dönmüştür. Bu felaketten kurtulan az sayıda insan, Snowpiercer adı verilen bir trende yaşamak zorunda kalmıştır.

Modern Batı medeniyetinin geleceği hakkında söyleyecek ciddi şeyleri olan içten bir yapım.

Toplumun raydan çıktığını siz de fark ettiniz mi?

Yoksulların bir gün baltaları ele geçireceğini ve elitistleri vahşice öldüreceğini söylemiyorum. Ama... söylemek istediğim ilk şey şu: Snowpiercer, 2014 yılında izlediğim ve soğuğun buharını soluduğum, iliklerime kadar hissettiğim, güldüğüm, ağladığım ve finalde de "Vay be!" dediğim nadir filmlerden biridir.

Neden nadir? Daha önce sınıf savaşı hakkında bir bilim kurgu filmi izlediniz mi? Aslında tüm bilim kurgu filmlerinin konusu bu. Ama geleceğin, lazer tabancaları ve karides benzeri uzaylıların ötesinde nasıl bir ütopya olabileceğini kestiremeyen onlarca filme sahibiz. Ancak hiçbirimiz, dünyanın geri kalanını bir trene sığdıran ütopik bir bilim kurguya şahit olmadık.   

Küresel ısınmayı durdurmak için tasarlanmış bir kimyasal deney olan CW-7'nin atmosfere yayılmasından kısa bir süre sonra Dünya, 60 metrelik 90 kompartımanlı Snowpiercer treni dışındaki tüm hayatı silerek sınırsız bir kışa geçti. 

Eşitsizlik büyüyerek zenginlerin gelişmesi ve fakirlerin acı çekmesni sağladığından Snowpiercer'a bakıldığında işler hiç de iyi gidiyor gibi görünmemektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları