20. yüzyıl başları, Kaliforniya... Bir tarafta petrol arayan bir şirketin sahibi Daniel Plainview, diğer tarafta hırslarının peşinde giden genç rahip Eli Sunday. Paul Thomas Anderson, cehennem ateşini ayağınıza getiriyor.

Hırs, yalan ve açgözlülüğün bu modern tasvirinde mükemmel bir performans sergileniyor.

Kan Dökülecek filminin büyük bölümü, kendisini çevresindeki insanlara gururlu bir şekilde 'Petrolcü' olarak tanıtan kahramanımız Daniel Plainview'den oluşmaktadır. 

Daniel oldukça hırslı ve kurnaz biridir. Petrolcü kimliğinden başka kendisiyle ilgili çok az bilgi vardır. Ama zamanla gözümüze çarpar ki oldukça saygısız, duygusuz olması dışında Daniel için tek Tanrı ve amaç petroldür.

Daniel, 1900'lü yılların başlarında ıssız bir bölgede petrol arama çalışmaları sürdüren bir şirketin sahibidir. Daha fazlasına sahip olmak isteyen bu hırslı adamın hayattaki tek varlığı küçük oğludur. Petrol buldukları bu bölgeyi yörenin yerlilerinin de müsaadesiyle arama iznini satın alan adam, hırsın götürdüklerine tanık olacaktır. Diğer yandan ise kasabanın gencecik rahibinin yaşantısındaki hırs faktörü de Daniel'da olduğu gibi sahip olduğu yegane şeyi mahvedecektir. 

Paul Thomas Anderson'un Kan Dökülecek filminin merkezinde, insafsız servet arayışı içinde gümüş madenciliğinden petrolcülüğe geçen, Daniel Day Lewis'in fevkalade performansı ile hayat verdiği Daniel Plainview yer alır.

There Will Be Blood'ın senaryosu Upton Sinclair'in Oil! romanına dayanıyor olsa da Paul Thomas Anderson sadece 150 sayfasını kullanmış, geri kalanı da kendi tasarlamıştır. Paul, 20'lerde yayımlanan kitabın kapağını görünce içsel olarak kapağa Daniel Day Lewis'in imajını yerleştirme ihtiyacı duymuş ve uzun metrajlı yeni filmini yapmak için çalışmaya başlamıştır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları