Güney Afrika varoşlarında yaşayan Tsotsi lakaplı David, genç ve sinirli bir çete lideridir. Bir akşam zengin mahallesinde silah zoruyla bir araba soyar ve kadını yaralar. Arabanın arka koltuğunda bir bebek vardır ve tüm hayata bakışı bir gecede değişir.

Sebep ve sonuç dünyasında yaşadığımız gerçeğini görmezden gelmeyen dürüst bir hikaye.

Minimum Diyalog.

Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, birinin çıkıp ben değiştim demesine neredeyse inanmayacak hale geldik.  Pek çok kişi pişmanlık sonrası geri dönebilir, tek gereken değişim için biraz çabalamaktır. David çocukken kendini evsizbulur ve Tsotsi olmak, yani tehlikeli bir çetenin acımasız lideri olmak için hızla büyümesi gerekmektedir.

Kurbanlarından birinin arabasında bir bebek bulduğu anda zaman duruverir: bebeğin çaresizliği onu zor durumda bırakır ve kendini ona bakmak zorunda hisseder. Filmin itici gücü, bir eleştirmen tarafından 'yavaşlatılmış garage müziği olarak tanımlanan coşkulu Kwaito müziği ve Mark Kilian ile Paul Hopke'nin dinamik film müziğidir.

Bu değişim, Gavin Hood'un, bir Athol Gogard romanından uyarlanmış filmi Tsotsi'de gerçekleşiyor. Johannesburg'un bir gece kondu mahallelerinden birinde yaşayan genç David'in kurtuluş öyküsüdür. Aynı zamanda film En İyi Yabancı dalda Oscar kazandı.

İlk 1989 yılında Oscar'a film gönderen Afrika ülkesi, 2005 yılında Tsotsi ile ilk heykelciğini kazanmayı Başardı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları