Batman öncesi Gotham şehrine gidiyor ve suçlularla amansız bir mücadele içinde olan müfettiş James Gordon ile tanışıyoruz.

"Masumiyet yer altında çiçek açamaz, yer yüzüne çıkmalıdır."

Kimsenin kiracı olmak istemeyeceği ve akşam ezanından sonra arka sokaklarında gezmeye cesaret edemeyeceği Gotham şehrinde istemeden gezintiye çıkıyoruz. Karşımıza çıkan birkaç bölümün ardından çokça eleştiri almasına rağmen kendi standardını ve çizgisini yakalıyor; "Batman" hayranlarının ağır eleştirilerinden sıyrılıyor. Alışık olduğumuz maskeli ve pelerinli kahramanlar dışında rozetli ve ilkeleri olan "Müfettiş" ile tanışıyoruz.

Gotham, süper kahramanlar ve süper kötüler hakkında. Çizgi roman serüveninin karanlık, gerçeküstü stilini kullanarak ahlak ve yozlaşma ile ilgili "aşırı" karakterler eşliğinde ilginç cevaplar arıyor.

Yarım asırdan uzun süren Yarasa Adam destanı, temelde sunmuş olduğu ilke ve ahlak ile alakalı bir hikayeye sahiptir. Bir insanın akıl almaz durumlara karşı bir fark yaratabileceğine inanır. Gotham, hikaye ve karakter olarak biraz daha derine inmek istiyor.

Kötülükle baş edebilecek bir kişi var mı?

Gotham şehrinde halkı koruması gereken polislerin yolunu kaybettiğini ve giderek yozlaştığını görüyoruz. Bu, durumu izole edilmiş gerçeküstü bir aşırıya taşıyor ve tamamen unutulmuş, ahlaki değerlerden uzak, avanta peşinde koşan bir polis gücü gösteriyor.

Bu karanlık ve abartılı dünyaya dürüst bir polis memuru olan James Gordun'un gelmesi ile gözümüze bir ışık yansıyor. Genç ve kafası karışmış Gordon, derinliği dışında şehrin koyu gri tonlarını kucaklamak için çarpık düzenin paslanmış çarklarını düzeltmeye çalışıyor. Bu bozuk sistemle karşılaştığında neler yapabileceğini hepimiz merak içerisinde izliyoruz. İlk birkaç bölümde Gordon'u görür görmez işin adamı olabileceğini hissediyoruz ama öğrenmesi gereken çok şey var. Çevresinde ahlaki değerlerin umursanmadığı bir atmosfer var ve her tarafa bulaşmış bu hastalığın ne kadar derinde olduğunu öğrenmesi için köküne inmesi gerekiyor.

Gerçek yıldız Gotham şehridir. Suç ortalamasının en üst seviyeye ulaştığı bu şehir, çaresiz insanlara umutsuzluğun kendisinden bahsetmeye yarayan bir platform ve bir kahramana aşırı ihtiyaç duyan bir şehir. Bize ihtiyaç duyduğumuz bir kahraman sunar, Jim Gordon gibi düzgün insanlar olduğunu gösterir. Zırhlı aracı teknik donanıma ve kendisi üst düzey yeteneklere sahip olmayan, sadece temel insani cesarete ve sarsılmaz ilkelere sahip bir kahraman.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları