Marty McFly ve Dr. Brown zamanda yolculuk yapabilen bir DeLorean ile geçmişe, şimdiki zamana ve geleceğe giderek uzay-zaman sürekliliğinde bozulmaya neden olurlar.

Ölmeden önce yapılması gerekenler: 1. Geçmişe git ve her şeyi düzelt!

Yoksa sen korkak bir tavuk musun McFly?

Gençlerin inandığı şeylerden biri de ebeveynlerinin hiçbir zaman genç olmadıklarıdır. Ebeveynleri belki de bir zamanlar çocuktu. Şimdi inkar edilemez tek gerçek ise yetişkin oldukları. Fakat bir zamanlar genç olan bu orta yaşı geçmiş insanlar onları neden anlamıyor? Film bu kalıbı yıkıyor; zamanda yolculuk edebileceğinizi, en çaresiz ve yardıma muhtaç olduğunuz anlara gidebileceğinizi iddia ediyor.

Geleceğe Dönüş, Marty adlı bir genç ile başlar. Orta sınıf bir ailenin ferdidir. Babası şakalar yapan eğlenceli bir adam, annesi ise bir ev hanımıdır. Dr. Brown beyaz dağınık saçlara sahip çılgın bir mucittir. McFly'ın Doktor ile olan yakın dostluğu, zamanda yolculuk yapabileceği gerçeğine tanık olmasını sağlar. Eğer doğru hıza ulaşılırsa zamanda yolculuk yapabilir... Bir gece kapalı bir alışverişin otoparkında, onun bu uçuk fikri gerçekleşir.

Deli dolu bir bilim adamı olan Dr. Brown, zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi kullanan genç Marty ufak bir zamanlama hatasıyla gelecek yerine, geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönen Marty'nin burada yaptığı bir hamle, kendi kaderini ilginç bir noktaya sürükleyebilecek bir hataya sebebiyet verir. Artık Marty'nin yapması gereken tek şey, kendi doğumunu bile engelleyecek bu hatayı bir şekilde düzeltmeye çalışmak olacaktır.

Zamanda yolculuk temalı filmlerin atalarından biri sayılan Geleceğe Dönüş, hem yönetmeninin hem de dönem sinemasının şahlandığı anlardan birine sahiptir. Gösterime girdiği dönem insanları bir hayli heyecanlandırmış ve kısa sürede kült statüsüne erişmiş, o güne kadar hep Tv dizilerinde rol almış başrol oyuncusu Michael J. Fox'a da büyük ün kazandırmıştır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları