Bir fotoğrafçının ihmal edilen eşi ile tükenmiş bir film yıldızı, Tokyo'yu ziyaret eden iki kayıp ruhtur ve teselliyi birbirlerinde bulurlar.

Sabrınız varsa hoşunuza gidebilir. Ancak baştan uyarmakta fayda var, aşırı 'ağır' bir film...

Yalnızlık ve hayat hakkında.

Hepimizin başına geldiğine eminim: Herhangi bir havalimanının bekleme salonunda oturuyorsunuz ya da bir otel lobisinde duruyorsunuz ve insanlar anlamadığınız bir dilde konuşmaya başlıyor. Görüşmeler kısa sürse bile, sizden bahsediliyor mu diye merak da ediyorsunuz. Oturuşunuzu düzeltip kılık kıyafetinize çeki düzen veriyorsunuz. Aslında kimse sizinle ilgilenmiyor.

Konuşamayacağınız ya da anlayamayacağınız bir sohbetin ortasında olmak, hayatı deneyimlemenin en yorucu ve bir o kadar yalnız yollarından biridir. Bir şeylerin söylendiğini net bir şekilde duyabilirsiniz ancak sadece gözlemci olmak ve durumu idare etmek zorundasınızdır. Şimdi Tokyo gibi büyük bir şehrin ortasında durmanın nasıl bir şey olduğunu hayal edin. Yabancılık, uyumlu olma çabasına yol açıyor.

Bob Harris orta yaşlı, eşi ile iletişimini kaybetmiş, çocukları ile pek geçinemeyen, uzun zamandır da film çekemeyen, kariyeri düşüşte bir aktördür. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, bir de reklam filmi çekmek için Tokyo'da bir hafta geçirmesi gerekmektedir. 

Tokyo'da kaldığı otelde başka bir Amerikalı ile, fotoğrafçı kocasının peşinden buraya gelmiş olan sevimli ama bir o kadar ciddi Charlotte ile tanışır. Dillerine ve kültürlerine uzak oldukları bu insanların ülkesine fazlasıyla yabancı olan ve iletişimsizlik denizinde boğulan bu iki yabancı, bir Tokyo hafta sonunda birdenbire yakınlaşacaklardır.

Bir metnin yabancı bir dile tercüme edilirken uğradığı kaybı anlatan 'Lost in Translation' terimi, filmin temasını ve kurduğu tüm cümleleri derleyip topluyor. Ama hazır mekanı Japonya olan bir filmden bahsediyorken evrenin tek bir enerjiden oluştuğunu, her insanın içinde aynı özü taşıdığını, bizim 'kişilik' adını verip pek bir üstüne titrediğimiz şeyin insanı kendi özünden uzaklaştırdığını söyleyen uzak doğu öğretilerini hatırlayalım: Aslında 'Hayat' insanın içinden akıp gitmektedir ama insan onu kendi yaşamına tercüme ederken çok şey kaybolur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları