Eskiden acımasız, çılgın bir katil olan William Munny, eşinin ölümünün ardından tüm zamanını küçük çocuklarıyla ilgilenerek geçirmeye başlar; ta ki bir yabancı onu ziyarete gelene dek.

Affedilmeyen'de, Eski Batı'nın nasıl kaybolduğuna ve Yeni Batı'nın nasıl acele bir şekilde restore edildiğine şahit oluyoruz. 

Doğu, Güney ve Kuzey gibi sınırlarda, anlamsız ve aşırı şiddet dolu zamanlarda, birkaç liralık kurşunların neden olacağı acıyı hayal edemeyen ve öldürdükleri insanların yarattığı boşluğu anlayabilme kapasitesine sahip olmayan karanlık insanlar tarafından birçok kişi katledildi. Kısacası, bu eli tüfekli silahşor ve haydutların uzun süren Vahşi Batı yolculuğu "Affedilmeyen"in sert ve gerçekçi üslubuyla bir son buldu. Karakterler, şilahşorler değil, kaba ve korkak psikopatlardır. 

Film, son birkaç dakikasında izleyicilerine biraz da olsun şaşıracakları bir zaman dilimi bırakıyor. Erdem, haysiyet ve ahlak dışı anlatımının yanı sıra, her ne kadar tüm görüntü karanlık olsa da, tuhaf bir şekilde Yeni Batı'ya dair elinde bir terazi olan gözü kapalı bir kadın gösteriyor. Bu, çok yıldızlı Amerika Bayrağı önünde her şeyin daha adil ve şeffaf olacağının, "umudun"  bir yansımasıdır.

Bir insanı öldürmek kötü hissettirir.

Zaman 1880'ler... Haritada yeri olmayan, Amerikan yerlilerinin yüksek ovalarında bulunan ve küstah bir mezra olan Bay Whiskey kasabası, San Fransisco ve St. Louis arasında bir yerdedir. Bir gece birkaç kovboy, kızlarla birlikte salonun ikinci katında eğlenirken kovboylardan biri aniden bıçağını çıkarır ve onunla birlikte olan fahişe Delilaha'nın yüzünü keser. 

Şerif bu olaydan sonra kovboyları tutuklamak yerine 6 at karşılığında kovboyların serbest kalmasına göz yumar. Kurbanın en yakın arkadaşı olan Alice, bu olaya çok öfkelenir ve "Fahişe olabiliriz ama biz de insanız!" cümlesi ağzından dökülür. Bu olaydan sonra Alice ve Delilah diğer kızlarla birlikte bu zamana kadar biriktirdikleri paraları birleştirirler ve kovboyları öldürecek herhangi birine 1000$ para ödülü vereceklerini duyururlar.

Böylece Affedilmeyen, fahişelerin intikamı hakkında bir destana dönüşür. Film daha ziyade Eski Batı'daki onur kodları, ekonomik gereksinimler, açgözlülük ve yarı pişmiş zafer kavramlarıyla değişik derecelerde motive edilen bir avuç insana eşittir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları