Bir kutu, içinden çıkan bir kaset ve "İntiharımdan bu 12 kişi sorumludur," açıklaması!

Seriyi ilk izlemeye başladığınız ve Hannah ile ilk bağlantı kurduğunuz anlar, kendiniz hakkında negatif ne kadar düşünceniz varsa bir kenara atmanıza sebebiyet vermektedir. Kabul edelim ki herkes için ergenlik zor bir süreçtir. Özellikle de bu süreci onlarca kişi ile aynı ortamda, bir lise ve sınıfa mensup öğrenci etiketi altında yaşamak zorunda kaldıysanız. Ama olaya bir de şöyle bakacak olursak yüzlerce kişi ile birlikte empati kurma ve kendinizi rehabilite etme olanağına da sahipsinizdir. Bu serinin neden bu kadar talep gördüğüne ilk başta şaşırmış olsak da sebebi, genel olarak arkasındaki müzik, ritm ve okul dönemi disiplinine tabi içsel ve dışsal gerçeklerin birebir farklı anlatımı ile ilgimizi çeken çok estetik bir senaryo ve karakterlere sahip olmasıdır.

Bu dizide en büyük illüzyon ana karakterdir ve yanıltıcıdır. Hannah, kendi kabuslarından ve çöküntü içindeki ruh halinden türeyen ipuçlarıyla birlikte yaşayan, bencil, narsist ve talepkar bir rol sergilemektedir. Çevresindeki her bireyin zihnini okuyabildiğini düşünen, bu yeteneğe sıkı sıkıya sarılmış ve bununla yaşayan bir aşırı karakterdir. Onun düşündüğü ve gerçekleri hep doğrudur. Hannah, Küçük Madam rolünde kendi hayatını mahvetmekle kalmadığı gibi 12 kişinin de hayatını mahvetmeye kararlı, depresif bir karakterdir.

Bu mini seri için ele alınacak çok şey var aslında. 13 Neden  duygusal geçişleri, metot ve monolog performansları ile standartlarının üstündedir. Seçilen senaryo ve liseli karakterler ile kaliteli bir yapım olmasına rağmen bu gösterinin 'intihar konseptli' olması ve hikayesini buna göre şekillendirmesiyle ilgili çok yanlış bir kabuğa sahiptir. Güzel ve parlak görünüşlü bir elma gibidir ancak maalesef içi çürük bir elma.

Çok satan romanını okumadıysanız sadece izlemekle bile ne kadar sağlam bir anlatıya sahip olduğunu kestirebilirsiniz. Hannah'nın bir alışveriş listesi gibi sorunları tekrar tekrar ele alışı inanılmaz bir iriteye sahiptir. "İşimiz gücümüz yok, başkasına göre bir endişe durumu halinde yaşamaya zorunlu tutuluyoruz." Zorbalığa maruz kalmış bir kızın, kendisine (kendince) kötülük edenleri suçlayan 13 nedeni hafızasından çıkarmaya hiç de niyeti yoktur.

Bu dizide önümüze sürülen olayların sebeplerinin çoğunluğu, ilgisiz lise karakter tiyatrosunun sıradan parçalarıdır. İşlenen komplo çok iyidir ve Hannah karakterini bir drama kraliçesi gibi parlatmaktadır. Onun isteği kötü, karanlık insanlarla zaman geçirmek ve iyiyi pasifize etmektir. Ona göre karanlık taraf, daha gösterişli ve havalıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları