Sadece bir dizi değil, bir felsefe olarak da harika bir iş olmuş.

Bu dizinin içerisinden kendine özgün bir sürü mesaj verilmektedir. Her şeyden önce büyük deha Salvador Dali maskeleri takmak sıradan bir seçim değildir. Dali, popüler ahlak fikrine ve ortak geleneklerine aykırı yaşamını miras alan son dönemlerin en deha ressamıdır. Toplumun yaşadığı zorlukları ve ahlaki kuralları yanlış kullanma hakkını hiçbir şekilde kabul etmemektedir ve maskeler ardında yatan felsefe de tam olarak bunu temsil etmektedir.

Giyilen o kırmızı tulum tamamen sosyalizmi, darphane görevlileri ve yerel kolluk kuvvetleri ise kapitalizmi temsil etmektedir. Bu ahlak-ahlaksızlık çatışmasında kullanılan algı ve perspektif, birilerine para kazandırıp birilerinin paraları kaybetmesine sebebiyet verebilir. Birileri bu bankaya ait paraya saldırdığında bu insanlara direk ölüm fermanı verilir ve kapitalizmin o paralı neferleri, sermaye sahiplerinin ve bizlerin paralarını koruyabilmek için görsel süslerle süslenmiş bu çok sesli, gürültülü ve rahatsız edici silahlı çatışma içinde suçlulara karşı savaş açarlar ancak beklemedikleri bir sorun vardır: Suçlular da çatışmaya hazırdır.

Dizide gözümüze çarpan en belirgin kişi ise Profesördür. Bilimsel bakış açısını ve rakamları temsil etmekte. Sonuçta bilimsel düşünce ve sorumluluk duygusu, her türlü sorunun üstesinden gelir.

Uzun zamandır Prison Break sonrası, Game of Thrones hariç, böylesine anlamlı bir sosyalizm anlatısına denk gelmemişsinizdir. Dizi bize biraz V for Vandeta ve Inside Man uyarlaması gibi gelse de arkasındaki zihinsel derinlik çok estetik kullanılmıştır. Üstelik serideki en göze hoş gelen sürpriz ise Salvador Dali'nin felsefesidir. Dali Felsefe'si her eylemde kullanılır, olayları her izlediğinizde içindeki derin anlam ve semboller, fark etmeseniz de size görsel olarak işler. Arkadan gelen müziğin ve ritmin verdiği o "Ciao Bella" melodisi eşliğinde arka plandaki sosyalizmi hissedebilirsiniz.

Aslında serinin henüz başlarında standart bir ilerleyiş içinde gibi hissedebilirsiniz kendinizi ama yaşayacaklarınız hiç öyle değildir. Ortalamanın en üst seviyesine ulaşan bu yapım, iyi bir iş çıkarmış ve kendi türünün klişelerinin dışına çıkmıştır.

Bazı karakterler içinse çok iyi planlanmış ve işlenmiş denebilir ancak bazı karakterler için bunu söylemeyebiliriz. Akıllı ve zeki hırsızlarla birlikte mantıklı bir banka soygunu olmalıdır ancak özellikle neden bu kişilerin seçildiği dizinin bize ilerideki sürprizi gibi görünmektedir.  İzleyip şahit olacağız.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları