Lord of the Rings, 1937'de yayımlanan ve Tolkien'in çocuklarına yazdığı ve okuduğu bir fantezi hikayesi olan 'Hobbit'in devamı olarak başlatıldı.

Bir büyüme öyküsü; fedakarlık ve dostluk üzerine, hırs ve ihanet üzerine bir yolculuk. 

Şafak insanların hep umudu olmuştur.

Büyük bir kötülük dünyayı etkisi altına alır. Cesur bir kahraman onu yenmek için bir arayışa girer. Bazen değerli bir hazineyi kurtarır veya güzeller güzeli bir prensesi. Bu tür klasik anlatı yapısı, mitler, hayaller ve hikaye anlatımı kadar eski bir gelenektir. Her kültürde, anlatıcılar tarafından kamp ateşi etrafında anlatılan folklorik masallardır. İngiliz yazar J.R.R. Tolkien, bu hikayeyi yeni nesil çocuklar için biraz güncelledi: Kahramanı Frodo Baggins adında genç ve vasıfsız bir çocuk olarak düşündü ve klasik hikaye dışında modern fantezi türünü başlattı.

Tolkien anlaşılan bir şeyler düşündü. Yüzüklerin Efendisi, görünüşte gerçekte olduğundan çok daha uzun zaman önce kitap raflarında yer almış olan bir edebiyat klasiğini, DVD raflarında da var olacak bir kült statüsüne getirdi. Tolkien'in klasik kitabı, düzenli olarak en çok satanlar listesinde yer alıyor. Dünyayı kurtarmak için arayışlara giren cılız ve küçük gençlerin hikayeleri artık oldukça popüler bir fikir haline geldi, Jon Snow ve Harry Potter'ı aklımıza getirince.  

Beklenilen hikaye yapısının dışında özgün fikir, genç Frodo'nun gizli yeteneklere sahip olmamasıdır. Büyük bir gücün veya mirasın varisi değildir. Frodo, fiziksel ve zihinsel olarak dikkat çekici biri de değildir. O sadece cesur bir çocuktur. Ek olarak, Frodo dünyayı kurtarabilecek bir nesneyi korumak için yolculuk yapmaz; takan kişinin dünyaya hükmetmesini sağlayacak güce sahip bir nesneden kurtulmak için bu yolculuğu yapar. O derece de güvenilir, adam gibi adamdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları