Film, dünyada kendisinden başka kimsenin efsanevi müzik grubu The Beatles'ı bilmediğini fark eden bir adamın hikayesine odaklanıyor.

Çok fazla düşünmeyin, sadece arkanıza yaslanın ve bu zamana kadar yazılmış en iyi şarkıları dinleyin.

The Beatles'ı popüler kültürden silmek, Gülpembe'yi Barış Manço veya Al Yazmalım'ı Türkan Şoray olmadan hayal etmeye benziyor. Bu dünya onlar olmadan nasıl olurdu? Yine de Danny Boyle'un filmi, The Beatles olmasaydı dünyanın nasıl olacağına dair başarılı bir resim sunuyor.

Boyle'un Beatles hayranları için yaratmış olduğu bu hikayede, gizemli bir elektrik kesintisi dünyayı geçici bir süre karanlıkta bırakır ve elektrik tekrar geri geldiğinde, başarısız bir kariyere sahip bir şarkı yazarı sadece kendisinin grubun varlığından haberdar olduğunu fark eder.

Jack Malik, onunla ilk tanıştığımızda zaten çok uzun ve hayal kırıklığı yaratan bir müzik macerasının sonunda gözüküyor. Bir müzisyen olarak en az benim kadar başarılı görünen Jack, yabancı olduğu bir dünyada tanınmaya çalışarak geçirdiği uzun yıllar süren zayıf denemelerin ardından kendisine olan inancını yitirmeye başlar. İlgili ebeveynleri bile artık sigortalı bir işe girme vaktinin geldiği hakkında küçük tavsiyelerde bulunur. Jack'e inanan tek kişi ise Ellie'dir. Onu motive eden ve hayallerini canlı tutan tek kişidir. 

Düne inanıyorum.

Kader ya da Ayedaş, Jack'e hayatının fırsatını sunarken Jack nasıl bir tavır sergileyecek? 

Jack Malik, küçük bir İngiliz kasabasında yaşayan ve ünlü olma hayalleri yavaş yavaş suya düşen bir şarkıcı ve söz yazarıdır. Ancak her şey çok kötü gitse bile çocukluğundan beri yanında olan en yakın arkadaşı Ellie, onu sonuna kadar desteklemeye devam eder. 

Tüm dünyada elektriklerin gittiği gizemli bir olay sonrasında ciddi bir kaza geçiren Jack uyandığında şoke edici bir gerçekle yüzleşir: Dünyadaki hiç kimse The Beatles adlı bir grubun varlığından haberdar değildir. Bu durumdan faydalanmaya karar veren fırsatçı Hintli, gelmiş geçmiş en iyi müzik grubunun şarkılarını kendisininmiş gibi söylemeye başlar.

Amerikalı başarılı temsilci Debra'nın da yardımıyla birlikte şöhret basamaklarını hızla tırmanır. Ancak yıldızı parladıkça, her zaman ona inanan ve yanında olan Ellie'yi yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Eski hayatından uzaklaşan Jack, geç olmadan ait olduğu yere geri dönmeli ve tek ihtiyacının aşk olduğunu kanıtlamalıdır. 

Yesterday, bir adamın kariyer hayallerine dolaylı ve kolay yoldan kavuşmasının öyküsünü anlatıyor. Film, The Beatles'ı hiç tanımamış ve hiç dinlememiş olanların bile, güzel sinemasal anlar bulabilecekleri başarılı bir müzik listesi tadında.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları