Kameralar her yerde bizi izliyorlar, bizim hakkımızda her şeyi biliyorlar. Peki siz onlar hakkında ne biliyorsunuz?

"En iyi saklanma biçimi, insanların gözünün önüdür."

"İzleniyorsunuz."

Çok rahatsız edici değil mi, izlenme fikri? Kim neden bizi izliyor? İzleyen sonuçta maaşlı çalışan, senin benim gibi birini izlemesi için birinin emri vermesi ne kadar doğru? Ya psikotik bir kişiyse, sonradan takıntı haline getirecek bir kişi? Çok tehlikeli olsa da insanoğlu, nüfusun artması ile birlikte suç oranlarının da artmasına sebep oluyor. Artık modern toplumun ve sermaye sahipleri üst sınıfın, bu tip teknolojiyle daha üst seviye korunmaya ihtiyaçlarının olduğu su götürmez bir gerçek. "Hükümet" de bunu yapıyor ve elinde çok gizli bir sistem ve yazılım bulunduruyor.

Ve bu özel yazılım cihaz, terör eylemlerini tespit etmek ve bir adım önlerine geçebilmek için tasarlanmış bir sistem. Bu sistemle her aygıta bağlanılabilir; her yeri görebilmenizi sağlayan bir yazılım. Sıradan insanların yaşadığı şiddet içeren suçların, yetkililer tarafından daha kolay bulunmasını sağlayan, gizli bir sanal sörf sayesinde suçluların tüm bilgilerine ulaşabilen, eşgal, yaşadığı yer ve şu anda attığı adım hakkında bilgi sahibi olabilecekleri ve bu gözlemeden saklanabilmelerini imkansız hale getiren bir cihaz. Artık Türk filmlerindeki klişeler gibi bitmiş ve sonuçlanmış olayın ardından Türk polisinin çıkıp "Kanun namına durun, bu bir tevkiftir," demesine artık gerek yoktur.

Milyarder ve bilgisayar programcısı biri hakkındaki bir suç-gerilim hikayesi. Hükümetin karşı bilgisayar sisteminin tespit edilmesi amacıyla mümkün olan her bilgisayar kaynağını toplama ve inceleme kapasitesine sahip olduklarını gösteren bir mini anlatı.

Öyküyü orijinal bir sunum haline getiren, tabii ki gösterinin önündeki ve ardındaki isimlerdir. Biraz garip ilerliyor olsa da bunun mantıklı bir ilerleyiş olduğunu, dolaylı yoldan anlayabileceğiniz birkaç görsel ile size kanıtlıyor. Şovun yaratıcılarından birisi olan ve yeni akım sinemanın büyük ismi olarak lanse edilen J.J. Abrams ise kocaman bir sürpriz. Diğer bir sürpriz ise uzun zamandır ekranlarda görmediğimiz Jim Caviezel'ın olması. Eski bir CIA ajanı rolünde karşımıza çıkıyor ve filmde kullanılan aksiyon sahnelerinin ve yaptıkları mükemmel kovalamaca, dövüş sahnelerinin inandırıcılığını korumakta, ne yaptıklarını bildiklerini göstermektedir. Diğer bir karakter ise mükemmel, deha, milyarder ve tuhaf birisi olan Michael Emerson'dur. Garip ve çözülememiş vakaları çözmekle uğraşan bir ekibin finansını sağlayan, gizemli havaya sahip bir milyarder.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları