Uluslararası bir başarı elde ederek pek çok dile çevrilen, Booker Ödülü ve Los Angeles Times Kitap Ödülü gibi birçok ödüle layık görülen, Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanmış bir başyapıt.

Kırmızı perde kapandıktan çok sonra bile seyirciyle kalmayı başarabilen bir melodram. 

Hayat listesi.

Schindler List, 1993'te piyasaya sürüldüğünde haklı olarak En İyi Film / En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere toplamda yedi Akademi Ödülü kazandı. 

Oskar Schindler'in o zamanlar kimse tarafından tanınmadığına inanmak zor ancak tarihin birçok döneminde olduğu gibi, muhtemelen yıllar sonra tekrar unutulacak. İşte bu yüzden Yahudi asıllı bir yönetmen, özellikle gençlere geçmişi ve dönemi etkili bir kahraman ile tekrar hatırlatıyor.

Soykırım yıllarını izledikten ve konuyla ilgili birkaç belgesel ve makaleye göz gezdirdikten sonra bir filmi ilk kez farklı bir gözle izliyorum. Ve izlerken kendinize şu soruları sorabilirsiniz: Bu nasıl olmuş? Bir insan başka bir insana böyle bir şey yapabilir mi? Cevabı olmayan daha onlarca soru...

Hikaye II. Dünya Savaşı Nazi Almanyası'nda geçmektedir. Oskar Schindler, Almanya'ya iş kurma amacıyla gelmiş bir girişimcidir. Fakat ne yazık ki cebinde bir kuruş bile yoktur. Kendi deyimiyle pazarlama taktiği sayesinde birçok Alman SS subayı ile dost olur. Bu sırada Yahudi soykırımı başlamıştır. Oskar'ın fabrikası artık getto kamplarından bir kurtuluş kapısı olmuştur. 

Schindler'in muhasebecisi Itschaz Stern de bir Yahudi'dir. Itzhak fabrikanın idaresini yürütürken bir yandan da belgelerde yaptığı sahtecilik sayesinde birçok Yahudi'yi Alman Savaş gücü için gerekli göstererek fabrikaya alır ve toplama kampına gönderilmekten kurtarır. Itschak ve Oskar bu sayede resmi kayıtlara göre tam 1100 Yahudi'nin hayatını kurtarır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları