Sanat, para ve amaçlar üzerine yapılmış bir film.

The Square (Kare)

The Square (Kare)

Kare, vahşice saptırılmamış insanlık ruhunun incelemesinin politik doğruluğu sorgulamaya cesaret eden türde bir film. Yönetmen Ruben Ostlund'un asıl sorusu, "İletişim kurmak ve birbirimize yakın olmak için bizi bağlayan temel şey nedir?" olmuş.

Stockholm'de kurulan hikayede başarılı bir işle hayatı boyunca dolaşan, istediği her kadına sahip olabilen, her daim sadık personele ve arkadaşlarının güvenine mazhar olan küratör Christian'ı izliyoruz. Ancak daha filmin açılış sahnesinden bir şeylerin doğru gitmediğini fark edebiliyorsunuz. Christian bu sahnede imtiyazlı yaşam biçimini paylaşmayan insanlara bakıyor ve deyim yerindeyse büyük egosu ile tüm odayı kaplıyor.

Projenin doğuşu ve anlamı, sosyal medya neticesinde toplumdaki herkesin birbirleriyle ilgilenmesi sorumluluğunu paylaşan ama filmde bunu, oldukça eğlenceli fakat talihsiz olaylar dizisi yoluyla temsil eden yazılı bir karedir.

Kare, muazzam yetenekleri ile her yerde parlayan Ostlun'un küçük bir parçasını ortaya çıkarıyor.

Hepimiz yüzeyinde yaşadığımız dünya ile ilgileniyoruz ancak bir kez bu yüzeyi aştığımızda öncelikli olarak daha az odaklı motivasyonlara yönlendiriliyoruz. Sinemanın en gaddar hicivlerinden biri olan Kare'nin ideallerindeki çelişkinin eylemle alay etmek anlamına geldiğini varsayabilirsiniz ancak bunu yaparsanız sadece yarı gerçeğe hakim olabilirsiniz. Ostlun'un, karakterlerinin bariz iki yüzlülüğünü şişirmeyle ilgili herhangi bir kayıtsızlığı yok fakat sorunlarını çözmek için bir kişinin yalnız başına kalması, üzerinde büyük bir yük oluşturuyor. Belki de Kare'nin saldırıya geçmesi, toplumun sonsuz hatalarını düzeltmek bireye kalmış bir eylemdir fikrini doğuruyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları