Siyahi bir samurayı konu alan ve şaşırtıcı bir mizaha sahip olan harika bir hikaye,

Büyük kimlik güçlü bir şeydir; bizi tanımlar, bizi diğerlerinden ayırır, bizi birleştirir.

Çok fazla değişken parçaya sahip bu dünyada, başkalarının yolculuğunu daha iyi hale getirmek için kimlik sıkı bir çaba verir. Aslında kendi sıkıntılarımızın çukurundan çıkmak için aklı başında ve işlevsel kalmamız gerekir. Karışımların, çarpışmaların ve her birinin kimliğinin katmanlı keşfi olarak adlandırılan bu çılgınca ve de renkli olarak tanımladığımız hayat yoluna meydan okundu; sonucunda da saldırıya uğradı ve yok edildi.

Forest Whitaker, isimsiz ama kimliği olan bir kahramanı canlandırıyor. Ghost Dog karakteri ile herhangi bir sokak berduşu gibi giyinip bir çatı katındaki birbirine bitişik güvercin kümesi içinde yaşayan ve fiziksel açıdan geniş bir adamı canlandıran Kung-fu Panda tarzı bir karakteri canlandırıyor. Görünüşte herhangi bir güvenlik sistemini etkisiz hale getirebilecek, otomobil veya silah çeşitliliğine sahip ve silah çantası, yüksek teknoloji ürünü aygıtlar gibi suç ekipmanlarına sahip bir karakter.

Ayrıca sık aralıklarla savaşçının bir ifadesi olan 'Samurayın Kitabı' eserindeki uzun alıntıların ve de repliklerin Ghost Dog tarafından okunduğu ve söylendiği ekranda karakter, özenle düzenlenilmiş bir varlık olarak yansıtılıyor.

Her samurayın sadakatsizliğini üstlendiği birine ihtiyacı vardır ve Ghost Dog'un davasında genç siyahi adamın hayatını sahte bir saldırı sırasında kurtaran İtalyan biri vardır: Loui. O zamandan beri adını fark ettirmeden veya iz bırakmadan yaşamını sürdüren Ghost Dog, Loui için bir düzine mükemmel hit çıkarır ancak en şanssız sayısı olan 13. işinde patlak verir.

Ghost Dog, patronuyla taşıyıcı güvercinler aracılığıyla iletişim kurar ve en yakın arkadaşı bir dondurmacıdır. Filmin ilerleyen kısmındaki işçi ve işveren arasında patlak veren kavgada artık düşman Ghost Dog'dur. Ghost Dog'un film boyunca düşmanlarını öldürmek için yarattığı yaratıcı, zarif ve epik yollar seyirciye farklı bir seyir keyfi veriyor.

İki saatlik filmde Jormuch değişen resimler ile minimalist bir modda çalışmış ve kimsenin kafasını karıştırmak istememiş. Ghost Dog'un tek başına veya gelişmeden yoksun birebir değişiminde olduğu gibi sahneleri, derinden etkileyecek veya dramatik dinamikler oluşturabilmek için hiçbir çaba harcamayacak düzeyde.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları