III. Dünya Savaşı sonrası dünyanın düzeni değişmiştir. 1984 yılındaki Londra, artık Okyanusya isimli polis devletinin başkentidir. Faşist hükümetin Gerçek Bakanlığı için çalışan bürokratlardan biri olan Winston Smith'in görevi, farkında olmasa da gerçekleri saptırmaktır.

Totaliter fikirlerin ve ideallerin toplumda ne kadar kolay büyüyebileceğine dair korkunç bir anımsama.

Akıllılık çoğunluğa bakılarak ölçülemez.

Winston Smith, Okyanusya'nın bir parçası olan AirStrip One'da yaşıyor. Her hareketini takip eden iki yönlü bir teleskop tarafından izlendiği, derme çatma, tek odalı bir dairede oturuyor. Winston, gerçekleri rapor ettiği Gerçek Bakanlığı için çalışmakta. Big Brother, medya üstünlüğü sayesinde ve psikolojik manipülasyon yoluyla Okyanusya'nın tüm vatandaşlarının hayatlarına hakimdir. 

Totaliter devlet yapısı Avrasya ya da Eastasia ile sürekli bir savaş halindedir. Dışarıdaki nefret mitingleri, Büyük Kardeş'e koşulsuz bağlılığı teşvik etmek için özel olarak tasarlanmıştır; muhalifler ise ulu orta idam edilmektedir. Doğal olarak cinsel davranışlar yasaktır.

Winston, duygularını bir günlükte tutmaya başladığında sisteme meydan okumuş sayılır. Başka bir asi olan Julian ile bir ilişki başlatarak daha da ileri gider. İç Parti'nin bir üyesi olan O'Brian, Winston'a daha sonrasında ihanet edecek tek arkadaşıdır. Düşünce Partisi, Oda 101'de Winston Smith'in Julian'a olan sevgisini Big Brother'a olan sevgiyle değiştirmek için zihninde ciddi bir temizlik yapar.

Modern dünyaya sert bir eleştiri.

George Orwell'ın 1984 romanının gelecekle ilgili olmadığını, kaleme aldığı zamanla ilgili olduğunu belirtelim. Sovyet Rusya'ya bir eleştiri niteliğinde olan bu kitap, günümüz siyasetinin baskısı, toplumdaki adaletsizlik, insanların tek tipleştirilmek istenmesi, zihin kontrolü ve bireyselliğin yok edilmesi gibi kavramlar üzerinde de duruyor. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları