Cinayet masasından iki dedektif bir seri katilin peşine düşer. Bu katil cinayetleri, dünyayı yedi ölümcül günahtan temizlemek için işlemektedir.

Kan ve iltihapla çizilen iğrenç bir resim gibi.

Kullanılan açılar, soluk tonlar, yakın çekimler ve yoğun müziğin ani bir şekilde durması o kadar sıra dışı ve rahatsız edici ki ben izlerken şok oldum. Kendimi hem büyülenmiş hem de risk altında hissettim. Ve bu sadece açılış sahnesinde oldu. Şşşş, sessiz olmalıyız çünkü bizim de çok günahımız var.

Bu film hakkında son derece merak uyandıran ve kafaları karıştıran şey, David Fincher'ın her sahnede ayrı bir ham görünüm ve his yaratmasıdır. Yağmur sürekli yağar, her şey sarı-gri, lekeli ve soluktur. Güneş doğduğunda etraf olduğundan çok fazla aydınlık, ön kaputun camından dünya bulanık ve belirsiz görünmektedir.

Günahkarları günahlarıyla yüzleştirdim.

Cinayet büro amiri William Somerset'in emekli olması için 7 gün daha geçirmesi gerekiyor. Sessiz çalışmayı tercih eden titiz, düşünceli ve olgun bir adam. Her biri 7 ölümcül günahtan esinlenen bir dizi grotesk cinayeti çözmek için ipuçlarına yoğunlaşması adına Cinayet Büro'ya yeni atanan genç dedektif David Mills ile tanışıyor.

Belki de izleyen herkes filmin müziklerine ilgi duyabilir. Film birkaç özgün seviyede ilerler; sanat yönü gerçek bir tavır sergiler ve her bir Fincher ayarı ilginçtir, harika set tasarımına ve detaylara sahiptir.

Film bilinçaltına da işliyor ve "Kuzuların Sessizliği" gibi gerçekten korkutucu filmleri hatırlatıyor. Açılıştan sonra gerçekleşen harika kovalamaca sahnesinde Dedektif Mills, yüzünü hiç görmediğimiz katili kalabalık cadde boyunca takip eder. Her nasılsa bir gerilim klişesi olan bu sahne, bende gerçek gerilimi uyandırmayı başardı ve kimin kimin peşinde olduğunu hiçbir zaman bilemedim.

Konusuna gelince, seri cinayetler işleyerek dünyayı daha güzel bir yer yapacağına inanan ve bu doğrultuda hareket eden Katolik bir seri katilin peşine düşen iki dedektifin serüvenine odaklanır film. Seri katil, 7 ölümcül günahtan birini işleyenleri kendi yöntemiyle öldürmektedir. Hristiyanlık inançlarına göre 7 ölümcül günah: Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü, Kıskançlık, Oburluk, Bozgunculuk ve Tembelliktir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları