Uzun saçına, mavi gözlerine bakıp aldanmayın. Çocukluğu tamamen Anadolu'da geçmiş, şark terbiyesi görmüş, tam bir halk çocuğudur O.

Sinemamızın yakışıklı Jönü Ferit.

Tarık Akan 13 Aralık 1949'da İstanbul'da dünyaya gelir. Babasının mesleğinden dolayı çocukluğu Anadolu'nun farklı kentlerinde geçen Tarık, babasının albaylıktan emekli olmasının ardından İstanbul'a taşınır. Ailesine destek olabilmek için plajda gazoz satıp kayık kiralar. İleride Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazanacak ve gündüzleri gazete işportacılığı yaparken geceleri okulunda devam edecektir.

Bir gün yakın arkadaşı Tarık'ın yeni çekildiği fotoğrafları alarak, onun haberi olmadan, Ses dergisinin bürosuna gider. Amacı Tarık için Artistler Yarışması'na başvuruda bulunmaktır. Ne var ki başvuru süresi sona ermiştir ve kayıt yapılamaz. Abonesi olduğu derginin yöneticileriyle tartıştıktan kısa süre sonra söylene söylene merdivenden inerken sinema eleştirmeni Erman Şener'le karşılaşır.

Başka bir yönetici olduğunu düşünerek Tarık'ın fotoğraflarını ona da gösterir. 'Süre bitti.' diyerek geç kaldığı için arkadaşı geçiştirir. Üzüldüğünü görünce 'Ver bakayım şuna..'der. Bakar bakmaz da kalakalır. 'Bu fotoğraflar bende kalacak. Bir ay sonra yarışma var. Arkadaşınla tekrar gel". Akan  kendisinden habersiz başvuruda bulunulan bu yarışmada birinci olarak para ödülü ve çekimlerine üç Gün sonra başlanacak olan Solan Bir Yaprak Gibi'de rol alma hakkı kazanır.

Tarık Akan, Ses Dergisi sonrası oyunculuk kariyerine başlar. 

Maden / 1978

Maden / 1978

İşçiler birleşin...

Madende çalışan işçiler, oldukça zor şartlar altında ve yetersiz güvenlik önlemleriyle geceli gündüzlü çalışmaktadır. Tek amaçları evlerine ekmek götürebilmek ve ailelerini geçindirmek olan bu işçilerden İlyas durumun ciddiyetinin farkındadır.

Filmin yönetmenliğini yapan Yavuz Özkan senaryosunu da kendisi kaleme almıştır.

Sürü / 1978

Sürü / 1978

Yeni acılar istemiyoruz.

Hamo, geçimleri hayvancılık üzerine kurulu, göçer bir ailenin reisidir. Hamo'nun oğlu Şivan, kaderin bir cilvesi olarak, aralarında kan davası olan düşman bir ailenin kızı Berivan'la evlenir.

Yönetmen Zeki Ökten tarafından çekilmiştir. Filmin senaryosu ise o yıllar cezaevinde bulunan Yılmaz Güney tarafından kaleme alınmıştır.

Canım Kardeşim / 1973

Canım Kardeşim / 1973

Sen sahiden ölünce bilyeler ne olacak?

Kahraman, ağabeyi ve ağabeyinin dostu Halit, beraberce yokluk içinde ancak kendilerine yetebildikleri bir yaşam sürmektedirler. Bu buhran içerisinden çıkmak için tek umutları Kahraman'ın okuması ve hayatla bir amacının olmasıdır.

Yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in üstlendiği 1973 yapımı bir filmdir.Başyapıtlar arasında kabul edilmektedir.

Sev Kardeşim / 1972

Sev Kardeşim / 1972

Dünyaya geldik bir kere...

Zengin bir fabrikatörün oğlu olan Ferit, fabrika işçisi Zehra tarafından oyuna getirilir. Arkadaşlarıyla iddiaya giren genç kız Zehra, fabrikatörün oğlunu kendisine aşık edebilirse bu iddiayı kazanacaktır.

Senaryosunu Sadık Şendil'in yazdığı filmin yönetmen Koltuğunda Ertem Eğilmez oturuyor. 

Hababam Sınıfı / 1975

Hababam Sınıfı / 1975

Bana tek tek saydırma şimdi. Ferit burada mı Ferit?

Öğrencilik hayatları haylazlık ve tembellik  üzerine kurulu olan bir sınıf dolusu şen şakrak öğrencinin Özel Çamlıca Lisesi'nde yaşadıkları yer yer eğlenceli, yer yer de dokunaklı öykülerini anlatan bu film keskin zekaları sayesinde eğitim sistemine de bir eleştiri niteliği taşıyor.

Rıfat Ilgaz'ın romanından uyarlanarak yapılan filmin yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet birlikte oturuyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları