Yalnız bir marangoz tarafından yaratılan Pinokyo, her çocuk gibi dünyayı merak etmektedir. Deneme yanılma yoluyla hayatı öğrenmeye çalışan Pinokyo, onu yoldan çıkarmaya çalışanlara karşı mücadele vermek zorundadır.

Hikayenin bu modern versiyonu orijinal hikayeye daha sadık... Travmaya girmiş bir kuklayı çok iyi yansıtıyor.

Klasik Pinokyo masalı, bugün bile Disney arşivlerinin en karanlık hikayelerinden birisidir. Yolculuğu boyunca tahta çocuk, asılır, soyulur, kaçırılır, kırbaçlanır, kafasına vurulur, yakılır, boynuna ağır bir taş bağlanarak göle atılmadan önce türlü türlü işkencelere tabi tutulur.

Hikayenin bu yeni versiyonu materyale oldukça sadıktır. Matteo Garrone'in ellerinde, daha karanlık ve yeni bir anlatım tarzıyla beyaz perdedeki yerini alıyor.

Pinocchio, insan olmak için cesaret sınavını geçmeye çalışan kuklanın hikayesini anlatıyor. İyi kalpli bir marangoz olan Gepetto'nun elleriyle yarattığı Pinokyo, her çocuk gibi dünyayı merak etmektedir. Dış dünyaya olan merakına yenik düşen Pinokyo, huzurla yaşadığı evinden kaçar. Kukla olmak istemeyen, en büyük hayali insan olmak olan Pinokyo'nun karşılaştığı peri, onun en büyük dileğinin gerçekleşmesinin bir yolu olduğunu söyler. 

Kukla, insan olmak istiyorsa öncelikle cesaret sınavını geçmelidir. 

Pinokyo, sürekli değişen çevresinin merhametine kalmış masum bir kukladır.Ve bu da onu maalesef Bizim gibi savunmasız bir yaratık haline getiriyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları