Görevlerini tamamlayarak Dünya'ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi Nostromo'nun beş erkek, iki kadın ve bir kediden oluşan mürettebatı özel kabinlerinde uykudadır.

Asıl tema bilinmeyenin korkusu olduğu için uzun süre bayatlamayacak bir şaheser.

Ne olacağını bilmemize rağmen bizi tekrar korkutuyor.

Korku filmlerine olan ilgimden dolayı bu tutkuyu bir kenara itiyorum. Gerçekte, bir dakika durup düşündüğümde neden tüm bu ölüler, psikopatlar, şeytanlar veya diğer doğaüstü canlılar sadece biraz eğlenmek isteyen gençleri ya da ormanda yolunu kaybetmiş kampçıları öldürmek istiyor? Onlardan ne istiyorlar?

Ama çağımızda sinema, korku sineması da dahil, bu mitlerden ve temadan uzaklaşıp daha ciddi boyutlara geldi. Bir uzay gemisine atlayıp dünyamıza gelen yaratıkla bilinmeyen amazon ormanlarının kayıp canlılarının tekrar karşılaşması bu şekilde mümkün oluyor.

Yaratık, bilmedikleri bir gezegene iniş yapmak zorunda kalan yedi mürettebatın mücadelesini anlatıyor. Tarihin en ünlü uzay gemisi Nostromo, görevini tamamlamış bir şekilde dünyaya geri dönerken başka bir gezegenden yardım çağrısı alır. Çağrıyı karşılıksız bırakmak istemeyen gemi personeli bu bilinmedik gezegene iniş yapar.

Ridley Scott, 1979 yılında Alien serisinin bu ilk filmini yarattığında sinema tarihini bambaşka bir  deneyimle tanıştırmış, bilim kurgu türünün en önemli örneklerinden birine imza atmıştır. Yaratık serisi, ilk filmin ardından çeşitli yönetmenler tarafından devam etse de Ridley Scott imzalı bu film, hem serinin hem de ait olduğu türün en önemli yapıtlarından biri olarak kabul görmüştür.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları