Superman, DC Comics'in yeni sayısında kimliği olmayan göçmenleri silahlı beyaz kanun uygulayıcılardan koruyacak.

Bu inanılmaz hikaye; Trump'ın göçmen politikaları konusunda verdiği radikal karardan bir hafta sonra, 13 Eylül Çarşamba günü, reyonlarda yerini aldı.

Bir grup göçmen işçi ve Amerika bayraklı zırhlı bir araç içindeki beyaz bir adam tarafından makineli bir tüfeğin ateşlenmesi ile başlayan ve DC Comics'in simgesi olarak bilinen Çelik Adam'ı tasvir eden çarpıcı bir çizgi roman. DC tarafından Başkan Trump'ın göçmen yasası olarak bilinen DACA'yı bitirme kararına tepki olarak hazırlanmış bir sayı.

2012'de Başkan Obama'nın ABD'ye çocuk yaşta yasadışı giriş yapan göçmenlerin yasal statü kazanması hakkındaki ortaya koyduğu tasarı, cumhuriyetçilerin baskısı sonucunda kongreden geçmemiş ve ABD'de büyük bir tartışma ortamı yaratmıştı.

 "Şu kaçanı durdur!" çizgi romana giriş sahnesindeki diyaloglardan biri.

 "Beni mahvettiler, benden çaldılar." Superman'e, belgesi olmayan göçmenlere ateş etme sebebini açıklayan adamın diyaloglarından biri.

"Ruhunu boğan karanlığın sorumlusu olan kişi, sadece sensin." Krypton'un son oğlunun silahlı bir adam için kullandığı bir cümle.

Superman her zaman gerçeklere, adalete ve Amerikan kanunlarına uygun bir tavır sergiledi. Ne yazık ki şu anda Superman'in başı, politik konular yüzünden baya ağrıyacak gibi görünüyor.

Bu kadar çalkantılı bir zamanda, ideolojik farklılıkların ABD genelinde yoğunlaştığı bir dönemde, Kal-El'in güçlü bir duruş sergilemesi bir hayal değil.

Bu hafta, siyasi temalara gönderme yapan tek popüler karakter Superman değil. Aldığımız başka bir duyuma göre diğer popüler kahramanlar da bu politik konulara bir nebze de olsa girmiş. Bununla birlikte bir çizgi romanı yazmak, çizmek, düzenlemek ve yayınlamak oldukça zaman alan bir süreç. Tasarının geçtiği haftalarda bu sayının mağazalardaki yerini alması bir tesadüf olarak görünmüyor. 

DC olumlu bir açıklama yapmadığı sürece tarafların gerçekleri anlatacağı ihtimal dahilinde bile değil.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları