İz Peşinde'den Zincirsiz'e kadar, son yılların en büyük Batı filmleri için seçtiklerimiz.

Bu kasaba ikimiz için yeteri kadar büyük değil, Amigo...

Bazı insanlar Western'i ölü bir tür ya da geçmişte bir zamanlar iyi günleri olan güçlü bir tür olarak adlandırır. Yine de hiçbir şey gerçeklerden uzak olamaz. Dünyanın dört bir tarafından çeşitli film yapımcıları, hala türün geleneklerini ve duygularını bugüne kadar taşımaya devam ediyor.

Tür sadece klasik statüsü nedeniyle değil, aynı zamanda çok yönlülüğü nedeniyle de uzun yıllar yaşadı. Yeni bir şey oluşturmak için gözden geçirilebilir ve bir dizi başka farklı türle birleştirilebilir. İşte 2000 sonrası piyasaya sürülen en iyi Batı için seçtiklerimiz.

Zincirsiz - Django Unchained

Zincirsiz - Django Unchained

Bu zenciye kim silah verdi?

Köle Django’nun Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz ile yolunun kesişmesiyle başlıyor. Django, eski efendisini ölü ya da diri ele geçirmek isteyen Schultz ile anlaşmaya varır ve özgürlüğü karşısında Brittle kardeşleri kendisine getirme sözü verir. Görev başarıyla tamamlanır ama ikilinin yolları ayrılmaz. Schultz ve Django beraber Güney’in en çok aranan suçlularının peşine düşerler.

Korkak Robert Ford'un Jesse James Suikastı

Korkak Robert Ford'un Jesse James Suikastı

Ölüme sırtını dönmek...

Film, Jesse James’in kendisini idol olarak gören on dokuz yaşındaki Robert Ford ile karşılaması sonucu birlikte geçen son günlerini anlatır. 1881 yılıdır. Jesse, bir soygunun peşindedir ve onu ele geçirmenin sonucunda bu işten para kazanacak olanlara karşı da savaş açmıştır. Ancak kime güvenmesi gerektiği konusu aslında bir muammadır. 

3:10 Treni - 3:10 to Yuma

3:10 Treni - 3:10 to Yuma

İnsan bazen ne kadar küçüldüğünü görebilecek kadar büyük olmalıdır. 

Çiftçi Evans, azılı bir katil olan Wade’in yakalanmasının ardından onu 3.10 ‘da Yuma’ya kalkacak olan trene götürmeyi kabul eder. Buna gönüllü olmuştur ancak durum farklı şekilde gelişecektir. Evans, kanun kaçağı ile birlikte yola çıktığında bir şekilde ona saygı duyacak noktaya varır. Wade’in bir çetesi vardır ve farklı noktalarda sayısız tehlike ile çevrilidir etraf. Söz konusu yolculuk bir tür kader görevine dönüşür.

Uzak Ülke - Open Range

Uzak Ülke - Open Range

Dinlemek istersen bir adam sana kötü niyetini de anlatır.

Kendi meselesi olan ve geçmiş yaşantısından uzak durmaya çalışan dört adamın vahşi batıdaki maceralarını anlatıyor. Adamların ortak amacı, geldikleri kasabayı avucunda tutmaya çalışan ve bunun için de her yolu deneyen bir çiftlik sahibinden kurtulmaktır. Bunun için ise "hareketten" uzak durma kuralını bozarlar.

Oscar ödüllü Kurtlarla Dans filminden sonra eski başarısını tekrar edemeyen Kevin Costner bir kez daha kamera arkasında şansını deniyor. Sinemacı, aynı zamanda oyuncu olarak da katkıda bulunuyor.

İz Peşinde - True Grit

İz Peşinde - True Grit

Kötü adam, kovalayan olmasa bile kaçar.

Mattie, babasını öldürdüğü söylenen Chaney’i aramak üzere Fort Smith’e gelir. Birleşik Devletler’in en acımasız askeri olarak tanınan sorumsuz ve sarhoş Rooster Cogburn’ü, Chaney’i yakalaması için ikna eder. Ancak Chaney, katili yakalayıp Texas’a götürdüğünde büyük bir ödül almayı amaç edinen Texas polisi LaBoeuf’ün hedefi hâline gelmiştir. Aniden bir araya gelen üçlü bir anda kötülük, cesaret, hayal kırıklığı, azim ve saf aşk gibi duygulara kapılırlar.

Muhteşem Yedili - The Magnificent Seven

Muhteşem Yedili - The Magnificent Seven

Yağmur bize vız gelir. Küllerimizden yine doğarız.

Vahşi Batı'da yedi silahşör, sanayici Bartholow Bogue'un sert yönetimi altındaki fakir bir köyü korumak için tutulur. Ödül avcıları, kumarbazlar ve kiralık silahlı adamlardan oluşan bu grupta Sam Chisolm, Josh Farraday, Goodnight Robicheaux, Jack Horne, Billy Rocks, Vasquez ve Red Harvest yer almaktadır. Bu 7 kişilik grup, sakin Rose Creek kasabasını gelecek büyük saldırıya karşı hazırlarken kendi içlerindeki değerleri de yeniden keşfederler. 

Nefret Sekizlisi - The Hateful Eight

Nefret Sekizlisi - The Hateful Eight

Siyahların güvende olduğu tek zaman beyazların silahsız olduğu zamandır.

Western türündeki film, İç Savaş'ın bitmesinden altı, sekiz ya da 12 yıl sonra, bir grup yabancının tipiden kurtulmak için dağdaki bir konaklama yerine sığınmasını ve gizli bağlılıkların hayatta kalmalarını tehdit ettiğini anlamalarını konu ediyor. The Hateful Eight’te bir posta arabası, kış soğuğu yaşayan Wyoming’den geçer. Yolcular, cellat John Ruth ve yakaladığı kaçak Daisy Domergue, Domergue'nun adalete teslim edilmesi için Ruth'un "Cellat" olarak bilindiği Red Rock kasabasına doğru hızla yol alır.

Diriliş - The Revenant

Diriliş - The Revenant

Tüm o yolu yalnızca küçük bir intikam için geldin, öyle mi?

Film, Hugh Glass adındaki efsanevi bir tuzakçının, bir boz ayı tarafından ölümcül bir biçimde yaralandıktan sonra kendi ekibi tarafından ölüme terk edilmesini anlatıyor. Hayatta kalma mücadelesinde Glass, çok güvendiği John Fitzgerald tarafından uğradığı ihanet sebebiyle büyük keder içerisindedir. Sert bir kışı atlatmalı ve intikamını almalıdır.

Maskeli Süvari - The Lone Ranger

Maskeli Süvari - The Lone Ranger

Zamanı gelince iyi bir adam da maske takar.

The Lone Ranger, ünlü maskeli kahramanın yepyeni bir anlayışla hayata döndüğü, aksiyon ve mizahla yüklü olduğu kadar heyecanlı bir serüven. Film, Amerikan yerlisi Tonto’nun, John Reid’i bir kanun adamından adalet efsanesine dönüştüren, daha önce anlatılmamış öyküleri aktarırken seyirciyi birlikte çalışmayı öğrenmek zorunda kalan zoraki kahramanların arasındaki komik çatışmalarla dolu bir kaçış yolculuğuna davet ediyor.

Sisters Biraderler - The Sisters Brothers

Sisters Biraderler - The Sisters Brothers

Derler ki; mesafeler, arkadaşIığı daha da güçlendirirmiş.

Patrick Dewitt’in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan film, 1851 yılının Oregon’unda geçiyor ve Eli ve Charlie isminde birbirine bağlı iki kardeşi konu alıyor. Şöhretli tetikçiler olarak bilinen Sisters Kardeşler’in yeni görevi, patronlarının altınlarını çalan Herman Kermitt adında bir altın avcısını öldürmektir. Fakat bu iş kardeşlerin sandığı kadar kolay olmayacaktır.

Kemik Balta - Bone Tomahawk

Kemik Balta - Bone Tomahawk

Bu dünyada, öyle ya da böyle yaptığın her şeyin hesabını verirsin.

Vahşi batıda, bu yüzyılın başlarında, Teksas ve Mexico sınırı yakınındaki Bright kasabasının şerifinin de aralarında bulunduğu dört cesur adam, son derece ilkel ve yamyam bir kabilenin eline düşen esirleri kurtarmak için korkutucu bir maceraya girişir. Kızılderililerin bile çekindiği, vahşet sınırlarını tanımayan mağara insanlarının beklenmedik ve korkunç ritüelleriyle karşılaşacaklardır. Bu tehlikeli yolculuğa katılan herkes sağ salim geri dönebilecek midir?

Sakin Batı - Slow West

Sakin Batı - Slow West

Varlıklı bir İskoç aileden gelen 17 yaşındaki Jay (Kodi Smit-McPhee), bir kaza sonucu İskoçya’yı terk etmek zorunda kalan sevdiği kadın Rose’un peşinden Vahşi Batı’ya yola çıkar. Suçun yasa haline geldiği Vahşi Batı’da amacını tek başına gerçekleştiremeyeceğini kısa sürede anlar ve gizemli kovboy Silas’ın (Michael Fassbender) onu hedefine ulaştırmasına razı olur. 

Üç Defin - The Three Burials of Melquiades Estrada

Üç Defin - The Three Burials of Melquiades Estrada

Texas-Meksika sınırında vurulan bir adamın cesedi gizlice gömülür. Ölen kişi, büyük bir çiftliğin başı olan Pete Perkins’in (Tommy Lee Jones) Meksikalı dostu ve iş arkadaşı Melquiades'tir.

Bir süre sonra ceset devriyeler tarafından bulunur ve mezarlığa defnedilir. Pete, Melquiades’in ölüm sebebini araştırırken sınır devriyesi Mike’tan (Barry Pepper) şüphelenir ve onu kaçırır. Cesedi defnedildiği yerden zorla çıkarttırır. Amacı, arkadaşına verdiği sözü tutarak cesedini Meksika’daki evinin bahçesine defnettirmektir.

Kanun Benim - Appaloosa

Kanun Benim - Appaloosa

1882 New Mexico, Appaloosa kasabası. Kanunsuzluk ve karmaşanın hüküm sürdüğü kasabalara seyyah olarak giden iki arkadaş, Virgil Cole ve Everett Hitch, gittikleri yerlerde kanun adamı olarak görev yaparlar. Kasabadaki halk, uzun süredir Randall Bragg isimli bir çiftlik sahibi tarafından zulüm görmektedir. Bragg 3 tane kanun adamını da öldürmüştür. Bragg’i asmak üzere mahkemeye çıkaran ikilinin planları, kasabaya yeni gelen dul bir kadının varlığıyla değişir. Arkadaşlık, kıskançlık ve kanunla bezenmiş bu maceraya Appaloosa kasabasında şahit olacaksınız.

İntikam - The Salvation

İntikam - The Salvation

Film, 1870'li yıllarda hemen hemen her alanda dünyanın merkezine oturan ülkelerden birinde geçiyor: Amerika Birleşik Devletleri. Hikayenin kahramanı olan göçmen, kendinden beklenmedik bir şekilde hareket ederek ailesini öldüren katili soğukkanlılıkla öldürerek intikamını alır. Ancak bu yaptığı, özellikle bölgedeki en azılı çetelerden birinin başındaki kişiyi çok sinirlendirir. Çete ile oluşan gerginlik esnasında en yakınları tarafından ihanete uğrayan kahramanımız, çeteyle tek başına yüzleşmek ve savaşmak zorunda kalacaktır.

Vahşi Batı Hikayeleri - The Ballad of Buster Scruggs

Vahşi Batı Hikayeleri - The Ballad of Buster Scruggs

Western türündeki filmde altı farklı öykü konu ediliyor. Vahşi Batı hakkındaki birbirinden farklı 6 öykü, İç Savaş’ın son zamanlarında yaşanan olayları ele alıyor. Yönetmen koltuğunda Joel & Ethan Coennam-ı diğer Coen Kardeşler'in oturduğu filmin kadrosunda James Franco, Liam Neeson, David Krumholtz, Brendan Gleeson, Zoe Kazan ve Stephen Root gibi isimler yer alıyor.

Kara Diken - Blackthorn

Kara Diken - Blackthorn

Butch Cassidy ile Sundance Kid'in, 1908 yılında Bolivya ordusuyla girdikleri bir çatışmada öldürüldükleri söylenir hep. Peki ya Butch kurtulmuş ve gözlerden uzak bir Bolivya köyünde James Blackthorn adıyla sakin bir hayat sürüyor olsa? Tarihi bir olaya alternatif bir gerçeklik sunan bu Western filminde, ABD'den uzakta geçirdiği uzun sürgün yıllarından bıkmış Butch'un ölmeden önce ailesini yeniden görmek umuduyla ülkesine geri dönme çabası anlatılıyor. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları